Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Co nevíte o kočkách, ale měli byste

Také si při pohledu na svého mňoukajícího kamaráda – tak jako většina majitelů koček – říkáte, jak dokonalé stvoření máte před sebou? Pak vězte že to není jen váš zbožný obdiv, který kočce dodává na výjimečnosti. Tihle chlupáči toho totiž dokáží víc, než by vás napadlo!

Zajimavosti-o-kockach (10)

Kterými zajímavostmi dokáží kočky překvapit a co o nich nevíme?

Jak předou kočky

Jak vlastně kočky předou? To je dodnes záhada. Existuje několik teorií, kde tento zvuk v kočičím těle vzniká či jak jej tito chlupáči vydávají, ale žádná se zatím 100% nepotvrdila.

Jaké účinky má předení

Kočičí předení je mocnou „zbraní“. Na člověka má blahodárné účinky – dokáže nás uklidnit, zbavit stresu, zvednout nám náladu…

Zajimavosti-o-kockach (15)

Kdy předou kočky

Většina lidí je přesvědčená, že kočky předou, jen když jsou spokojené. Ale to není tak docela pravda. Předení používají, i když je něco bolí nebo jsou ve stresu (ve snaze uklidnit se a zahnat bolest).

Jak se dorozumívají kočky

Jak se mezi sebou dorozumívají kočky? Možná vás překvapí, že pokud se nejedná o kočku s koťaty, klasické mňoukání mezi sebou prakticky nepoužívají. Mají škálu nejrůznějších zvuků (vědci jich napočítali až 100), ale ke komunikaci využívají ve velké míře i neverbální gesta.

Zajimavosti-o-kockach (6)

Jak mluví kočky s lidmi

Kočky za svůj dlouhý pobyt v lidské společnosti zjistili, že mňoukání je skvělý prostředek k tomu, aby od člověka dostaly, co chtějí. Mají tedy rezervovanou řeč jen a jen pro nás. Mimochodem, frekvence mňoukání na člověka má frekvenci podobnou pláči kojence, na který náš mozek instinktivně reaguje.

Proč se o nás kočky otírají

S komunikací souvisí i další kočičí činnost – otírání se o lidi (i jiné kočky nebo nábytek). Proč to dělají? Není to jen projev náklonnosti, ale i majetnickosti. Kočky mají na tvářích pachové žlázky a svého člověka si náležitě označkují (nebojte, pro lidský nos není tento „pach“ zachytitelný).

Zajimavosti-o-kockach (8)

Proč vás kočka olizuje

Co je naopak projev náklonosti se vším všudy, je olizování. Pokud vás kočka seznámí se svým hrubým jazýčkem, znamená to, že vás má opravdu ráda. Vzájemné olizování je totiž u těchto chlupáčů projevem lásky.

Proč má kočka vousky

Kočičí vousky nejsou jen pro okrasu, i když někteří mňoukající miláčci se mohou chlubit impresivním „porostem“. Ve skutečnosti vousky slouží pro orientaci kočky, takže jsou velmi důležité. Pokud byste jí je ostříhali, přijde o jeden ze smyslů (takové chování hraničí pro kočku s týráním).

Zajimavosti-o-kockach (13)

Jak vidí kočky

Kočky vidí svět v jiných barvách než my lidé. Dokáží rozlišit žlutou, modrou a šedou barvu, červenu a zelenou, oranžovou a hnědou naopak nevidí. Ačkoli vidí skvěle v šeru, s úbytkem světla ubývá i barev, jež vnímají. V podstatě pak vidí černobíle. Kočky vidí skvěle do dálky, nablízko je to už o něco slabší.

Jak cítí kočky

Nikoho nepřekvapí, že kočičí čich je nadmíru vyvinutý. Jen pro porovnání – my lidé máme asi 5 milionů čichových receptorů, kočka 19 milionů… Mimochodem, kočky jsou velmi citlivé na pach zkaženého či hnijícího jídla, protože vylučuje dusíkaté sloučeniny. I proto se může stát, že se déle ležícího krmiva nedotkne, i když vám se zdá v pořádku.

Zajimavosti-o-kockach (1)

Které chutě mají kočky

S chutěmi je to u koček složitější. Jejich jazýček dokáže rozpoznat slanou, hořkou a kyselou chuť. Sladkou kočky vůbec necítí, i když pro ni receptory geneticky mají. Navíc podobně jako my lidé vnímají chuť umami.

Jak rychlé jsou kočky

Kočky nejsou ledajací vytrvalci, ale rozběhnout se umí opravdu rychle. Na krátkou vzdálenost dokážou vyvinout rychlost blížící se 50 km/hod.

Zajimavosti-o-kockach (5)

Čím jsou kočky jedinečné

Tak samozřejmě vším, jsou to přece kočky! Ovšem pokud bychom hledali, čím se od sebe odlišují, pak je to čumáček. Funguje to podobně jako u lidí otisky prstů – nenajdete na světě dvě kočky se stejným čumákem.

Jak se orientují kočky

Také o dost lépe než my lidé – kočka se dokáže prakticky z kteréhokoli místa dostat zpátky domů. Podle některých teorií se orientuje podle magnetického pole Země. Jako by měla v těle malý kompas.

Zajimavosti-o-kockach (12)

Jak dlouho spí kočky

Kočky jsou spáči, se zavřenýma očima stráví přibližně dvě třetiny svého života. Ve dne jsou schopné spát i 16 hodin denně, starší kočky a koťata pak ještě více.

Jaké sny se zdají kočkám

Pokud máte občas pocit, že je kočka ve spaní neklidná, škube tlapkami nebo vydává zvuky, nejspíš se jí zrovna něco zdá. Sny u koček s největší pravděpodobností probíhají podobně jako u lidí, dokonce se mňoukajícím chlupáčům mohou zdát i noční můry (ale to je spíše vzácnost).

Zajimavosti-o-kockach (3)

Jak dlouho lidé chovají kočky

Podle archeologických nálezů se společná kočičí a lidská historie začala psát asi před 10 tisíci lety. Tehdy se kočovné kmeny začaly postupně usazovat a docházelo k rozvoji zemědělství. To s sebou přineslo i více myší v okolí lidských obydlí. Kočky si moc dobře spočítaly, že se jim lidská společnost vyplatí. Lidé si mňoukající chlupáče vlastně nikdy neochočili – kočky se prostě přidaly k nim.

Jak nás vnímají kočky

Ti, kteří kočky neznají, mají pocit, že jsou to chladná zvířata bez větších citů. Ale to je samozřejmě nesmysl. Kočky jsou velmi milující chlupáči, kteří si nejčastěji vyberou jednoho člověka, k němuž nejvíce přilnou. Jsou mazlivé, hravé, vycítí, když jsme smutní nebo ve stresu, a snaží se nás utěšit. Jejich náklonost se však nedá vynutit – v tom si tito chlupáči pořád uchovávají svou nezávislost. Pokud vám dá kočka svou důvěru, je to vlastně velká pocta.

Zajimavosti-o-kockach (11)

Jak člověku prospívají kočky

Pokud pomineme původní účel koček v podobě lovení hlodavců v okolí lidských příbytků, mají kočky prokazatelně pozitivní vliv na naše zdraví. Snižují míru stresu a úzkosti, jsou jakýmsi přírodním antidepresivem. Nedávný výzkum dokonce potvrdil, že majitelé koček mají až o třetinu nižší riziko infarktu než ti, kteří kočku nemají.

Jak kočky předpovídají zemětřesení

I to je dodnes trochu záhada, nicméně vědci se nejvíce přiklánějí k teorii, že polštářky kočičích tlapek jsou tak citlivé, že dokáží zachytit i minimální vibrace předcházející zemětřesení.

Proč kočka pije vodu z kohoutku

Přemýšlíte, proč vaše kočka vyžaduje pustit kohoutek, i když má vedle plnou misku čerstvé vody? Kočky instinktivně stojaté vodě nedůvěřují, zato tekoucí pro ně znamená záruku čerstvosti. Řada koček nemá ráda, pokud se miska s vodou nachází vedle misek s krmením.

Zajimavosti-o-kockach (4)

Další zajímavosti o kočkách

  • Kočky jsou – na rozdíl od psů – výluční masožravci. Nikdy proto nedělejte z tohoto chlupáče vegetariána, bez živočišných bílkovin nepřežije.
  • Kočičí chůze je ve zvířecí říši poměrně unikátní – pohybují při ní totiž naráz pravýma nohama a poté oběma levýma. Dalšími chlupáči, kteří chodí takto, jsou žirafy a velbloudi. Drtivá většina zvířat nohy střídá.
  • Jsou na seznamu nejnebezpečnějších invazivních druhů v přírodě. Už dokázaly zcela vyhubit více než 60 zvířecích druhů.
  • Alergie na kočky nesouvisí přímo s jejich srstí, ale bílkovinou obsaženou v kočičích slinách. Bezsrsté kočky tak nejsou hypoalergenní.
  • Ve městě Talkeetna na Aljašce byl 15 let starostou kocour Stubbs, který opakovaně ve volbách porážel lidské kandidáty.
  • Jako domácí mazlíčci jsou kočky ve světě oblíbenější (a početnější) než psi.
  • Kočičí mozek je lidskému podobnější než ten psí.
  • Nejstarší kočka, pojmenovaná Creme Puff, se dožila 38 let.

Zajimavosti-o-kockach (7)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

 

Zpět do obchodu