Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Má smysl mít šlechtěnou kočku s papíry?

Pořízení zvířecího společníka je rozhodnutí plné zodpovědnosti, které s sebou přináší radosti, ale i závazky a starosti. Pokud se rozhodnete pro pořízení kočičí společnice, máte několik možností, kde jí můžete pořídit.

Slechtena-kocka-s-papiry-puvodu (8)

Kromě útulků nebo dočasné péče si můžete pořídit i nějaké konkrétní šlechtěné plemeno, tedy kočku s průkazem původu., tedy tzv. papírovou kočku.

Výhody šlechtěné kočky s průkazem původu

  • Průkaz původu dokládá předky kočky a vy máte jistotu, že jde o příslušnici dané rasy. Můžete si tak ověřit plemenou příslušnost a kočka má genetické předpoklady pro konkrétní vzhled, zdravotní stav nebo povahové vlastnosti.
  • U každého kočičího plemene mohou být trochu odlišné požadavky na zdravotní testy zvířat před jejich uchovněním. Uchovnění jsou pak ti jedinci, kteří jsou zdravotně v pořádku a u jejich potomků je pak malá šance, že se u nich konkrétní problémy projeví.
  • S papírovou kočkou se můžete účastnit různorodých kočičích výstav.

Slechtena-kocka-s-papiry-puvodu (1)

Nevýhody papírové kočky

  • Šlechtěné kočky jsou o něco dražší, než kočky bez průkazu původu. Za kočku z adopce nebo dočasné péče zaplatíte adopční poplatek, ovšem za papírovou kočku vždy zaplatíte o něco víc.
  • Chovatelé šlechtěných koček mohou mít přísnější podmínky ohledně umístění kočky. Chovatelé se budou zajímat o to, kam kočka půjde a alespoň zevrubně o váš životní styl, abyste měli na kočku čas a hodila se k vám povahově.

Slechtena-kocka-s-papiry-puvodu (6)

Postup při koupi papírové kočky

Prostudujte si různorodá kočičí plemena, a že jich je. Každá kočičí rasa má jedinečný vzhled i povahu. Vyberte si plemeno, které se vám bude líbit nejen pro roztomilý kukuč nebo pro nádhernou lesklou srst, ale i podle povahy, která sedne té vaší. Po výběru plemene se zaměřte na výběr vhodné chovné stanice, která dělá všechny potřebné zdravotní testy a má vhodné podmínky pro chov koček.

Slechtena-kocka-s-papiry-puvodu (3)

Chovatele navštivte ještě před odběrem koťátka. Seznámíte se tak minimálně s kočičí mámou a uvidíte, v jakých podmínkách kočky žijí. Nejen u chovatelů psů, ale i u chovatelů koček se objevují tzv. množírny, kde kočky žijí v nevyhovujících podmínkách a rodičům se nedělají potřebné testy. Nestandardního chovatele zpravidla poznáte podle toho, že vás nechce vzít do míst, kde kočky chová, odmítá odpovědět na řadu otázek a kotě chce předat na nějakém neutrálním a poněkud zvláštním místě (např. benzínka).

Slechtena-kocka-s-papiry-puvodu (4)

Při komunikaci s chovatelem se neváhejte ptát na vše, co vás zajímá. Pokud se s chovatelem domluvíte na odběru kotěte, zpravidla s ním uzavřete kupní, případně rezervační smlouvu a rezervujete si konkrétní kotě. Řada chovatelů si vyžádá i rezervační poplatek, zbytek ceny za kočku pak doplatíte zpravidla v rámci převzetí kotěte. Kupní smlouvu si pečlivě prostudujte a pokud nebudete čemukoliv rozumět, opět se ptejte. Při převzetí kotěte pak dostanete průkaz původu, očkovací průkaz a případné další dokumenty. Mnoho koťátek dostává do nového domova i startovací balíček, který obsahuje pár porcí krmiva, na které je koťátko zvyklé a případně nějakou hračku.

Slechtena-kocka-s-papiry-puvodu (5)

Za kočku s průkazem původu zaplatíte více, než za kočičku z útulku nebo dočasné péče, tato investice se ale za určitých podmínek vyplatí. U šlechtěné kočky máte jistotu vzhledu, zdravotních předpokladů a určitých povahových vlastností. Pořízení papírové kočky je skvělým způsobem, jak se ponořit do fascinujícího světa kočičích plemen a stát se majitelem unikátní kočky s rodokmenem.

Slechtena-kocka-s-papiry-puvodu (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu