Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jaký je rozdíl mezi kočkou z útulku a z dočasné péče?

Pořízení chlupatého kočičího kamaráda je pro řadu lidí zásadním rozhodnutím. Kočka je závazek na mnoho let a stejně jako psovi se jí musíte do značné míry věnovat, zakoupit různorodé vybavení včetně škrabadla a spousty hraček. Kočky dokáží být velmi vybíravé v žrádle a potřebují občasnou veterinární péči. Stále toužíte po kočičí parťačce? Pak máte několik možností. 

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (9)

Můžete si vybrat šlechtěnou kočku, kde budete mít jistotu vzhledu do značné míry i povahy. Nebo můžete sáhnout po kočce z adopce nebo dočasné péče a dopřát tak opuštěné kočce domov. V článku vám dáme pár tipů k pořízení kočky z adopce nebo dočasné péče.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (13)

Útulek versus dočasná péče

Kočičí útulky jsou často spravované obcí a poskytují domov kočičím bezdomovcům, které se potulují na území obce. Útulky mívají často plné kapacity a pro mnoho koček je útulek stresujícím prostředím. Kočce z útulku může trvat o něco déle, než se v nové domácnosti rozkouká.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (1)

Dočasná péče je systém, kde kočky žijí v domácím prostředí u dobrovolníků, kteří zpravidla patří pod neziskovou organizaci. Tito lidé pak kočky velmi dobře poznají povahově a snadněji mohou kočku doporučit do konkrétního domova, který jí bude vyhovovat. Kočka se v prostředí dočasné péče o trochu snadněji sžije s klasickou domácností a přechod do adoptivní rodiny pro ni bude trošku snadnější.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (10)

Výhody a nevýhody adopce kočky z útulku

Zachráníte život kočce, která by jinak mohla strávit celý život ve stresu na ulici či v útulku. Uděláte dobrý skutek a za pomoci adopčního příspěvku pomůžete útulku v další záslužné činnosti. Adopční poplatek bývá zpravidla o trochu nižší, než u koček z dočasné péče.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (12)

U kočky z útulku často dostanete o něco méně informací o její povaze a zdravotním stavu, než v dočasné péči. Kočka z útulku může být o chlup více vystresovaná a méně socializovaná než kočka z útulku. V novém domově si tak může zvykat o trochu déle.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (14)

Výhody a nevýhody adopce kočky z dočasné péče

V dočasné péči žije kočka v domácnosti dočasného opatrovníka, který pak může poskytnout relevantní informace o povaze nebo zdravotním stavu kočky zájemcům. Zvyšuje se tak šance, že kočky první pokus o adopci bude i jejím posledním. Kočka má o trošku lepší sociální návyky a umí se pohybovat v domácním prostředí. Adopčním poplatkem podpoříte nejen konkrétního dobrovolníka, ale i celou neziskovou organizaci, která pak může poskytnout péči dalším kočkám.

Adopční poplatky dočasné péče může být o něco vyšší, než v útulku. V dočasné péče bývá o něco menší výběr koček.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (2)

Na co se zaměřit při výběru kočky

  • Zamyslete se nad svým životním stylem. Podle toho vybírejte kočku s vhodnou povahou a temperamentem.
  • Důležitým aspektem při výběru by měl být i věk kočky. Dospělé kočky jsou o něco klidnější a vyrovnanější. Koťata a mladé kočky bývají hravé a energické, vaší domácnost spíše převrátí naruby.
  • Jak v útulku, tak v dočasné péči vás informují alespoň o základním zdravotním stavu jejich kočičího svěřence.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (3)

Proces adopce

Proces adopce v útulku i dočasné péči může být podobný, lišit se bude v detailech. Většinou vás bude čekat vyplnění pár formulářů a seznámení se s kočkou. Zpravidla se nevyhnete ani pohovoru s pracovníkem útulku nebo dočasným opatrovníkem.

Adopce kočky z útulku nebo dočasné péče je zodpovědné a chvályhodné gesto. Kočce dopřejete domov a získáte nového vděčného parťáka.

Kocka-z-utulku-nebo-docasne-pece (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu