Kočičí tráva a šanta kočičí: Víte, čím se liší?
Zdraví a psychická pohoda kočičí společnice je nepochybně prioritou každého chovatele koček. Bez ohledu na to, zda máte doma kočku bytovou nebo kočku, která se může dle libosti pohybovat venku, můžete kočce její pobyt doma zpříjemnit bylinkami. Šanta kočičí umí kočku téměř očarovat a kočičí tráva kočce zlepší trávení. Nejde o jediné účinky těchto bylinek na kočku. Jaké jsou v těchto rostlinkách rozdíly a jaké výhody i nevýhody mohou mít, si povíme v článku.
Šanta kočičí
Šant kočičí známá též pod názvem catnip (Nepeta cataria) je rostlinou patřící pod čeleď hluchavkovitých. Obsahuje látku nepetalakton, která kočku příjemně stimuluje. Kočka je přitahována vůní šanty a reaguje na ni často velmi energicky – válí se v ní, olizuje ji, tře se o ni a občas i vykazuje známky euforie. Šantu často obsahují oblíbené kočičí hračky, například látkové myšky bývají touto bylinkou plněné.
1. Výhody šanty kočičí
- Stimulace a zábava: šanta kočku zabaví. V momentě, kdy si kočka s hračkou obsahující šantu hraje, nevyžaduje lidskou společnost. Bylinka je tak skvělou „hračkou“ a stimulantem především pro bytové kočky, které nemají tolik interakcí jako kočky venkovní.
- Relaxace: prvních pár minut po kontaktu se šantou je kočka jak z divokých vajec a po tomto počátečním vzrušení se postupně zklidní, uvolní se a začíná relaxovat.
- Trénink: mnoho chovatelů využívá šantu při tréninku kočky. Například při používání škrabadel nebo když kočku láká na nové hračky.
2. Pěstování šanty kočičí doma
Šanta je poměrně nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat i doma. Tuto rostlinu můžete mít jak v květináči na okně, tak i na zahradě v záhonku. Šanta má ráda světlo a pravidelnou zálivku.
3. Problémy se šantou
Některé kočky na šantu nereagují vůbec. Podle odhadů je cca 30-50 % koček vůči šantě imunní. Pokud vaše kočka patří mezi milovnice šanty, pak buďte při jejím užívání opatrní, konkrétně při množství a frekvenci, v jaké šantu kočce nabízíte. Pokud má kočka šantu k dispozici příliš často a ve velkém množství, může jí způsobit zažívací potíže a později nemusí mít reakci na šantu až tak velkou, jakou byste rádi.
Kočičí tráva
Pokud se mluví o kočičí trávě, jedná se zpravidla o mladé výhonky obilnin, jako je pšenice, ječmen nebo oves – rostlina přímo s tímto názvem tedy neexistuje. Výhonky jsou pro kočky velmi prospěšné, jde o přirozený zdroj vlákniny a živin.
1. Výhody kočičí trávy
- Podpora trávení: kočičí tráva obsahuje vlákninu, která pomáhá při trávení a může předejít tvorbě trichobezoárů (smotků chlupů) v žaludku kočky.
- Vitamíny a minerály: tráva kočkám poskytuje přírodní zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů, které podporují jejich celkové zdraví.
- Přirozené chování: žvýkání trávy je pro kočky přirozené, často jim tak poskytuje radost a uvolnění.
2. Pěstování kočičí trávy doma
Kočičí tráva je poměrně jednoduchá na domácí pěstování. Můžete zakoupit jak semínka, tak již vzrostlou rostlinu. I ze semínek tráva roste velmi rychle, stačí jí trocha světla a vlhká půda.
3. Problémy spojené s kočičí trávou
Kočky mohou trávu vtrhávat a hlínu si lehce pohrabat, mohou tak kolem rostliny nechávat nepořádek. Pokud tráva není ve velmi stabilním květináči, může kočka květináč i snadno převrhnout – a vsaďte se, že většina koček to tak jako tak aspoň jednou zkusí. Některé kočky si trávy jen občas zobnou, jiné jsou z ní nadšené a pasou se na ní víc, než by bylo záhodno. Pokud kočka sní větší množství trávy, než by měla, může jí to způsobit trávící problémy. Pokud kočka trávu krátce po její konzumaci vyzvrací, není důvod k panice. Nejčastěji se tak zbavuje chlupů v žaludku. Pokud je však zvracení vytrvalé nebo jej doprovází další problémy, určitě ho neberte na lehkou váhu.
Jak šanta kočičí, tak kočičí tráva mají své specifické výhody pro kočku a mohou být skvělým doplňkem pro život vaší kočky. Šanta funguje jako stimulant, je častou výplní řady kočičích hraček nebo stačí, když pár sušených lístků kočce rozházíte po podlaze. Šantu můžete použít i jako lákadlo na nové škrabadlo, do nového pelíšku nebo do přepravky. Mezi hlavní výhody kočičí trávy zase patří podpora trávení a poskytnutí řady kvalitních živin kočce. Obě rostliny můžete pěstovat doma. Pokud ještě neznáte reakci kočky na tyto rostliny, buďte opatrní a množství rostlin a jejich dostupnost na kočce postupně zkoušejte. Množství bylinek a jejich dostupnost pak přizpůsobte podle toho, jak je nebo není vaše kočka z obou rostlinek nadšená. Kočce můžete nabídnout jak šantu, tak kočičí trávu, ideálně postupně a především ze začátku v malém množství. Uvidíte, jak bude kočka reagovat a podle její reakce můžete upravovat frekvenci a množství bylinek, které kočce nabídnete.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com