Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak na bezpečné cestování autem s kočkou

Kočky jsou společnice lidí po tisíciletí, stejně jako psí chlupáči. Cestování autem se psem je dnes běžnou součástí našich životů, cestování s kočkou (ano, i na dovolenou) se pomalu stává také standardem. S kočkou nemusíte jezdit pouze na veterinu, ale i na výlet, dovolenou či návštěvu známých.

Cestovani-s-kockou-v-aute (3)

Vyrazit na výlet se psem je sice o něco běžnější, nicméně čím dál častěji můžete narazit i na kočku s postrojem a vodítkem nebo sedící na rameni svého majitele během výletu na horách nebo u moře. Pokud s vaší kočičí společnicí chcete cestovat pravidelně, je dobré uzpůsobit auto tak, aby jízda byla bezpečná i klidná jak pro vás, tak pro vaši kočku.

Cestování s kočkou autem je o chlup složitější než se psem. Povaha kočky je o něco komplikovanější než ta psí. A i když jde o velmi chytrá zvířata, která lze trénovat, a to i k jízdě autem, tak první pokusy u mnoha kočiček budou poněkud komplikované. Některé kočky zvládají jízdu autem levou zadní, pro jiné jde o velký stres – a nebudou se bát dát vám svoji nelibost najevo. Pokud chcete cestovat s kočkou pravidelně a často, je třeba trénovat.

Cestovani-s-kockou-v-aute (1)

Kočka se často fixuje na místo, kde bydlíte, ne vždy se fixují na konkrétního člověka (na člověka se více fixují psi). Cesta na neznámé místo pro ně tak může být velmi náročná. Pro mnoho koček je cestování, především několikahodinové, velmi nepohodlná a často jsou ve velkém stresu – mnohdy je pak provází cestovní nevolnost.

Umístit kočku do přepravního boxu je nejbezpečnějším způsobem cestování autem s tímto chlupáčem. Další možností je využití cestovního postroje a vodítka, které připevníte k bezpečnostnímu pásu. Do auta lze umístit i síť na zadní sedačku tak, aby se kočka nedostala k místu řidiče a neomezovala ho v řízení, ale jinak má na zadní sedačce volný pohyb. Pořídit lze i autosedačku uzpůsobenou kočce.

Cestovani-s-kockou-v-aute (2)

Zvykání kočky na přepravní box

Cestovní přepravky pro kočky se vyrábí v několika velikostech i v různých kvalitách. Kvalitnější cestovní boxy pro kočku stojí sice o trochu více, přesto pokud plánujete cestovat s kočkou častěji a na větší vzdálenosti, investice do kvalitnější přepravky se vyplatí. Box by měl být dostatečně veliký, aby se v něm mohla kočka pohodlně otočit a natáhnout. Pro větší pohodlí kočky umístěte do boxu deku nebo pelíšek.

Před první cestou kočku s přepravkou seznamte. Nechte ji doma několik dní otevřenou a umístěnou tak, aby se do ní kočka snadno dostala. Kočku nechte box pořádně prozkoumat. Do přepravky umístěte pamlsky nebo hračky a oblíbený pelíšek či deku – kočce tak zpříjemníte pobyt v boxu. Kočku lze trénovat, stejně jako jakékoliv zvíře. Na box jí tak můžete cílně učit. Jak vypadá základní výcvik kočky si povíme v dalším článku. První jízdy udělejte spíše zkušební na pár minut a pak délku cesty prodlužujte. Některé kočky si na cestování autem zvyknou velmi rychle, jiné z něj nebudou nadšené nikdy. Cestování s kočkou tak uzpůsobte povaze vaší kočky.

Cestovani-s-kockou-v-aute (4)

Pokud budete s kočkou cestovat do zahraničí, zjistěte si podmínky vycestování do dané země s kočkou. U veterináře si zařiďte potřebná očkování a nechte před cestou kočku zkontrolovat, že je v pořádku. Pokud již máte s cestováním s vaší kočkou nějaké zkušenosti a víte, že je vaše kočka stresař, můžete se na veterině poradit o možnostech zklidnění kočky na cestách.

V průběhu cesty udržujte klidnou atmosféru. Na kočku mluvte klidným tónem a pokud zrovna neřídíte, kočku čas od času pohlaďte nebo si s ní v rámci možností pohrajte. Pokud cestujete na větší vzdálenost, dělejte každé 2-3 hodiny zastávky. Po pár jízdách zjistíte, zda se vaší kočce při cestování dělá špatně nebo ne. Pokud při delším cestování vaše kočka pravidelně zvrací, nedávejte jí pár hodin před jízdou jíst a pít. Jíst by měla naposledy minimálně čtyři hodiny před tím, než vyrazíte. V průběhu jízdy nechte kočku pouze v přepravce – v případě nehody hrozí menší šance, že se kočka zraní nebo že v panice po nehodě uteče.

Cestovani-s-kockou-v-aute (5)

Další možnosti cestování s kočkou autem

Přepravky pro cestu autem jsou patrně nejbezpečnějším způsobem cestování autem s kočkou, a to jak pro kočku, tak pro vás. Nicméně můžete vyzkoušet i další způsoby, pokud rádi cestujete a kočka v přepravce nevydrží déle jak pár minut. Zkusit můžete například dát kočku do postroje, který lze pak připevnit speciálním vodítkem k bezpečnostnímu pásu. Výhodou je, že má kočka poměrně dost možností pohybu po autě a pokud vodítko necháte na krátko, nemělo by se stát, že vám kočka přistane během jízdy na hlavě – například když se něčeho lekne. Přesto jisté nevýhody tento způsob cestování skýtá. Leckterá kočka se z postroje dokáže vykroutit, případně se může do vodítka zamotat. V případě prudkého brždění nebo nehody se kočka může i snadněji zranit.

Další z možností je pořídit síť na zadní sedačku. Sítí oddělíte prostor, v kterém se kočka může pohybovat a zároveň nehrozí, že by vám při řízení lezla po hlavě nebo se dožadovala na klíně pohlazení. Kočka má nicméně určitou volnost a může pro ni být jízda z tohoto důvodu bez většího stresu. Nevýhodou je, že si kočka může zalézt pod sedačku a s trochou snahy se přeci jen prodrat k řidiči. Ty nejohebnější kočky se mohou do sítě zamotat a v případě nehody jim hrozí oproti pobytu v boxu vážnější zranění.

Cestovani-s-kockou-v-aute (6)

Další z možností je speciální autosedačka pro kočku. Pro kočku jde o poměrně pohodlný způsob cestování, má pro sebe vlastní místo podobné pelíšku. Kočka při tomto způsobu cestování může být méně ve stresu. Určitou nevýhodou pak může být vyšší cena sedačky a její velikost – sedačka zabere poměrně hodně místa.

Pokud plánujete cestovat pravidelně i s vaší kočičí společnicí, tak ji začněte na cestování autem zvykat co nejdříve. Čím je kočička mladší, tím rychleji a snadněji si na cestování zvykne. Začněte s krátkými cestami a cesty prodlužujte. Při navykání kočky na přepravku jí odměňujte dobrotami, případně si s ní v otevřeném boxu chvíli pohrajte. Pokud vaše kočka netrpí nevolností v průběhu jízdy, můžete jí odměňovat dobrotami i v průběhu jízdy. Máte-li přepravku s většími otvory, můžete si s kočkou pohrát skrz otvory v průběhu jízdy. Kočku můžete v průběhu jízdy zklidnit i za pomoci fermonových sprejů. Při nácviku jízdy autem buďte trpělivý, některá kočka si zvykne po pár jízdách, jiná nadosmrti bude cestování nesnášet. S trochou trpělivosti brzy najdete způsob cestování, který bude vyhovovat vám, i vaší kočce.

Cestovani-s-kockou-v-aute (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu