Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Co vše je pro kočku jedovaté

Kočka je zvědavý tvor, kterému nic neunikne. Z vyvýšených míst v bytě ráda sleduje dění pod sebou. Nesnáší zavřené dveře, vždy potřebuje být na druhé straně, než se zrovna nachází. Neexistuje kout, krabice či nějaký zúžený prostor, do kterého by se nepokusila proniknout a důkladně ho prozkoumat (většinou úspěšně).

Co-je-jedovaet-pro-kocku (5)

Žádná polička není dost vysoká, žádná skříňka nebo zásuvka není 100% zavřená. Buďte proto opatrní, jaké věci necháte volně položené v prostoru anebo na místech, do kterých se kočka bez větších potíží dostane. Kočka, jako mnoho dalších zvířat, řadu nových věcí ráda zkouší ochutnat, což může být problém. Řada látek může být totiž pro kočku jedovatá. V článku si proto představíme tři hlavní kategorie jedovatých látek pro kočky, které se často v běžné domácnosti nachází – jedovaté rostliny, jedovaté potraviny a jedovaté lidské látky.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (1)

Jedovaté rostliny pro kočky

Květiny patří mezi časté okrasné předměty mnoha domácností. Pokud patříte jak mezi milovníky rostlin, tak mezi milovníky koček, buďte obezřetní v tom, jak tyto dvě lásky zkombinovat. Mnoho oblíbených květin a rostlin může být pro kočky totiž jedovaté. Mezi rostliny, které jsou častou součástí domácností a mohou kočkám způsobit potíže patří:

 • Lilie – to, že lilie patří mezi jedovaté květiny ví mnoho pěstitelů. Problematické bývají i pro kočky. Kočka by neměla oždibovat a okusovat jakoukoliv část lilie, i pyl nebo voda z vázy může kočce způsobit selhání ledvin.
 • Dieffenbachie (dumb cane) – jde o oblíbenou pokojovou rostlinu, která ale obsahuje oxaláty vápníku, které mohou způsobit vážné podráždění tlamy, jazyka nebo hrdla.
 • Philodendron – má téměř stejné účinky jako dieffenbachie, tedy obsahuje oxaláty vápníků a způsobuje podobné symptomy.
 • Aloe Vera – ano, tato rostlina, která je pro lidi léčivá, je pro kočky jedovatá. Kočkám může aloe vera i v menším množství způsobit zvracení, průjem nebo latergii.
 • Mezi další problematické rostliny pro kočku patří dracena, begonie, fikus, kala, monstera, pelargonie, tchýnin jazyk, ale i vánoční hvězda nebo orchideje.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (10)

Pěstování rostlin a chov koček současně může být poměrně komplikovaná záležitost. Ať postavíte rostlinu kamkoliv, kočka se k ní zpravidla bez potíží dostane. Buďte tedy opatrní v tom, jaké rostliny pěstujete a pokud mezi nimi je některá jedovatá pro kočky, zamezte kočce ke kytce přístup. Mezi nejčastější a nejjistější řešení bývá přesunout rostliny do místnosti, do které kočka nebude vůbec chodit nebo rostliny přesunout do domácnosti k někomu, kdo kočku nemá.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (6)

Jedovaté potraviny pro kočky

Asi to zná každý majitel kočky nebo psa – váš chluáč na vás upíná prosebný pohled celou dobu, kdy jíte a zjevně doufá, že mu pár soust přenecháte. Mnoho chovatelů neodolá smutným očím a opravdu kočce či psovi pár soust dá. Zpravidla jde ale o velmi špatný nápad. Když pomineme, že vám váš zvířecí miláček velmi snadno a rychle bude tloustnout, není pro kočku zdravé jíst kořeněná a solená jídla. Řada potravin, které lidé běžně konzumují, je pro kočky dokonce silně jedovatá.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (2)

 • Cibule a česnek – tyto potraviny obsahují látky, kterou mohou poškodit červené krvinky koček a vést k anémii.
 • Čokoláda – ta obsahuje theobromin, který je toxický nejen pro kočky, ale i psy. Těmto zvířatům způsobuje srdeční arytmii, svalové třesy a pokud zvíře sní větší množství čokolády, může i zemřít.
 • Hrozny a rozinky – tato oblíbená potravina může zvířatům způsobit selhání ledvin.
 • Avokádo – obsahuje persin, který je toxický opět pro více zvířat, nejen pro kočky. Může poškodit například srdce a plíce. Také je poměrně tučné, což řadě zvířat způsobuje žaludeční potíže, zvracení nebo zánět slinivky.

Možná se to zdá zvláštní, ale kočkám byste neměli dávat výrobky z kravského mléka, většina koček má totiž alergii či intoleranci na laktózu. Především pokud kočce dáváte mléčné výrobky pravidelně a ve větším množství, můžete počítat s průjmem a zvracením.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (8)

Lidské léky a kočka

Především pokud patříte mezi chovatele začátečníky, asi vás to napadlo. Kočce se zraní nebo je jí nějak špatně a první co vás napadne, jestli jí nemůžete pomoci nějakým běžně dostupným lékem, který máte v lékárničce. Ne že by kočka nemohla některé lidské léky vůbec, většinou ale není dobrý nápad to zkoušet, pokud si nejste jistí, že je konkrétní lék pro kočku vhodný. Přeci jen kočičí organismus funguje velmi odlišně od toho lidského, většině lidskými léky kočce můžete vážně ublížit nebo ji i usmrtit.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (9)

 • Paracetamol (acetaminofen) – patří mezi běžně dostupné léky na bolest a tlumení vysoké teploty. Pro kočky je ovšem extrémně toxický, a i malá dávka kočce způsobí selhání jater a následně smrt.
 • Ibuprofen a naproxen – podobně jako paracetamol je běžnou součástí lidské lékárničky a slouží k tlumení bolesti nebo horečky, ale má i protizánětlivé účinky. Kočkám ovšem může způsobit žaludeční vředy, krvácení a selhání ledvin.
 • Antidepresiva – léky jako obsahující fluoxetin (např. Prozac) mohou kočkám způsobit neurologické problémy a křeče.
 • Léky na nachlazení a kašel – pseudoefedrin, který mnoho těchto léků obsahuje, může kočce způsobit hypertenzi nebo srdeční arytmii.

Pokud si jste jistí nebo i jen máte podezření, že kočka snědla některý z léků určených lidem, raději ihned zamiřte na veterinu.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (4)

Jak kočku chránit

Patříte mezi milovníky koček i květin? Pak si udělejte dopředu průzkum, které květiny jsou pro kočky nebezpečné a pro jistotu se jim vyhýbejte. Kočka je tvor zvídavý a mrštný, dokáže se proto snadno dostat do míst, které by člověk nečekal. Umístění nebezpečné květiny někam do výšin často nebývá řešením, jak kočce k ní zamezit přístup.

Mnoho jídla uzpůsobeného pro lidskou spotřebuju je pro kočku nebezpečné. V lepším případě jí „jen“ způsobí trávicí problémy, v horším případě může mít řadu vážnějších zdravotních problémů a v krajním případě jim i způsobí smrt. Kočky nekrmte jídlem z vlastního talíře a především jídlo, u kterého si jste jistí, že je pro kočky toxické, pečlivě zavírejte do skříní a lednice.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (7)

Stejné pravidlo, co se skladování jídla týče, platí i u léků. Jak již bylo zmíněno, řada lidských léků je pro kočky silně jedovatá, léky proto nikdy nenechávejte volně ležet v místnostech, do kterých má kočka přístup. Vždy je mějte uskladněné tak, aby se k nim kočka nedostala.

Ochránit venkovní kočku od různého nebezpečí není jednoduché, ale i tak můžete dělat co se dá. U kočky ryze domácí je ochrana před otravou přeci jen trochu jednodušší, ale vyžaduje trochu soustředění – především pokud jste chovatelé začátečníci, a ještě si nejste jistí, co vše může být pro kočku nebezpečné. Pokud vaše kočka snědla něco, u čeho si nejste jistí, raději se poraďte s veterinářem.

Co-je-jedovaet-pro-kocku (3)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu