Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Birma miluje velké rodiny a sledování televize

Birma je krásná a společenská kočka. Je velmi klidné a perfektně se tak hodí do bytu. Hravě zvládne i pobyt v početné rodině. Jde o velmi zvědavé a zároveň rozvážné kočky, které s vámi budou zaujatě sledovat televizi a nadšeně vám budou asistovat při všech domácích činnostech.

Kocici-plemena-birma (9)

Důvody, proč si pořídit kočku birmu

 • Birma je rozvážná kočka, která bude milovat celou rodinu a zvládne i domácnost s dalšími zvířaty.
 • Toto kočičí plemeno se zvládne poměrně hravě zaměstnat i samo. Snadnější to ovšem bude mít, pokud si koček pořídíte více.
 • Její vzhled je vskutku kouzelný, a to díky nádhernému bílému kožíšku s tmavými znaky. Nechybí krásné modré oči.
 • Jde o poměrně inteligentní kočky, které si velmi rády hrají. Zaujmete je i různými hlavolamy. Navíc i během divočejších her málokdy vytahují drápky, nemusíte se tolik bát podrápaných rukou a rozervaných hraček.
 • Jednou z jejich nejbližších kočičích příbuzných je siamská kočka, oproti které je ale o něco klidnější a tišší.
 • Jejich krásný vzhled je daný i polodlouhou srstí, která není příliš náročná na péči. Stačí jí občas vyčesat.
 • Birma je osobnost každým coulem. Po bytě se běžně pohybuje se vztyčeným ocasem a při příchodu do místnosti o sobě dá náležitě vědět.
 • I když jde v Čechách stále o méně známé plemeno, její chov se posupně rozšiřuje. I tak, pokud toužíte zaujmout méně obvyklým plemenem, s birmou nesáhnete vedle.
 • Patří mezi dlouhověké kočky. Poměrně běžně se tyto kočky dožívají i 20 let.

Kocici-plemena-birma (1)

Důvody, proč si NEpořizovat birmu

 • I když najdete ještě pár dalších dlouhosrstých plemen, přesto se i u této kočky můžete těšit na velké množství chlupů. I když péče o jejich srst není příliš náročná, je třeba počítat s větším množstvím chlupů po celém bytě.
 • Jde o kočky, které je třeba unavit psychicky i fyzicky. Jinak se poměrně snadno začnou nudit, což se v jejich případě nejčastěji projevuje okusováním všeho, co jim přijde pod čumák. Nezřídka se pak stává, že kočky spolknou co nemají a nemine vás cesta na veterinu.
 • Tyto kočky jsou velmi společenské a ocení přítomnost dalšího kočičího kamaráda. Většina chovatelů vám doporučí pořídit si tyto kočky rovnou dvě, jedna by totiž většinou psychicky strádala, a to především, pokud trávíte velké množství času mimo domov a nemáte možnost se jí více věnovat.
 • Je třeba těmto kočkám hlídat příděl krmiva. Tyto kočky mají totiž sklony k tloustnutí.
 • Kočka birma je vhodná především do bytu. Pro tyto kočky není vhodný celoroční pobyt venku. Mít možnost chodit ven na zahradu sice ocení, ale díky její povaze i typu kožíšku by celoročně venku opravdu být neměla.
 • Pokud chcete chovnou kočku, může být birma poměrně oříškem. U tohoto kočičího plemene se velmi klade poměrně velký důraz například na souměrnost a správnou velikost znaků, například bílých ponožek. Vybrat tak vhodnou chovnou kočku a k ní vhodného partnera je poměrně náročné.

Kocici-plemena-birma (6)

Historie birmy

Přesná historie této kočičí rasy je poměrně nejasná. V genech má pravděpodobně siamky a angorské nebo perské kočky. Podle legend by měla pocházet přímo z Barmy, ale patrně pochází spíše z Francie. Ve Francii se prokazatelně toto plemeno objevuje v 20. letech minulého století.

Během 2. světové války mělo toto plemeno namále. Po válce se její chov podařilo obnovit, posléze se toto plemeno stalo poměrně populární, nejdříve ve Skandinávských zemích, později i ve zbytku Evropy. Od 60. let bylo plemeno uznáno v Anglii a později i v Americe, od té doby se účastní světových výstav.

Kocici-plemena-birma (8)

Povaha kočky birma

Tyto kočky jsou velmi oblíbené nejen díky jejich zajímavému a krásnému vzhledu, ale i kvůli jejich povaze. Jde o velmi milé a klidně kočky, které vás budou rády sledovat při jakékoliv činnosti. Jde o velmi přátelské kočky, které dobře vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti. Lidi má velmi ráda a dokonce málokdy i při divočejších hrách na člověka vytáhne drápky. Velmi dobře vychází birma i s dětmi, s kterými si i ráda hraje. Na společné hry s dětmi je sice dobré po očku dohlížet, především u menších dětí, ale většinou můžete být opravdu bez obav. Tyto kočky jsou i s těmi menšími dětmi velmi trpělivé. Birma je nejen půvabná, ale i velmi chytrá a tolerantní. A také opravdu společenská. Je tak vhodná do domácnosti, kde je často někdo doma, lidem bývá velmi ráda na blízku. Na druhou stranu se nevnucuje a vaši pozornost nevyžaduje 100 % času, stačí, že s ní trávíte čas v jedné domácnosti a občas si s ní pohrajete. Pokud po této kočce toužíte, ale nebýváte moc doma, pak je dobré této kočce pořídit kamarádku, jinak velmi trpí.

Kocici-plemena-birma (2)

Vzhled kočky birma

Kočka birma má krásné svalnaté, lehce protáhlé a pevné tělo. Má silnou lebku, na které na první pohled zaujmou zakulacené lícní kosti s širokou čelistí a pevnou bradou. Nos má toto plemeno středně dlouhé a čelo mírně vystouplé. Uši těchto koček jsou menší se zakulacenou špičkou. Mírně zaoblené tlapky jsou na kratších nohách. Jedním z výrazných znaků tohoto plemene koček jsou bílá chodidla („ponožky“) a to na předních i zadních tlapkách. Ponožky mohou být jedině čistě bílé. Ocásek je chundelatý a středně dlouhý. Váha birmy se v dospělosti pohybuje mezi 2,5-6 kg.

Kocici-plemena-birma (11)

Kočka birma v bodech

Velikost:

 • 2,5-6 kg

Srst:

 • Středně dlouhá, hustá

Zbarvení:

 • Bílá se znaky

Kocici-plemena-birma (3)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu