Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Birma miluje velké rodiny a sledování televize

Birma je krásná a společenská kočka. Je velmi klidné a perfektně se tak hodí do bytu. Hravě zvládne i pobyt v početné rodině. Jde o velmi zvědavé a zároveň rozvážné kočky, které s vámi budou zaujatě sledovat televizi a nadšeně vám budou asistovat při všech domácích činnostech.

Birma (1)

Důvody, proč si pořídit kočku birmu

• Birma je rozvážná kočka, která bude milovat celou rodinu a zvládne i domácnost s dalšími zvířaty.

• Toto kočičí plemeno se zvládne poměrně hravě zaměstnat i samo. Snadnější to ovšem bude mít, pokud si koček pořídíte více.

• Její vzhled je vskutku kouzelný, a to díky nádhernému bílému kožíšku s tmavými znaky. Nechybí krásné modré oči.

• Jde o poměrně inteligentní kočky, které si velmi rády hrají. Zaujmete je i různými hlavolamy. Navíc i během divočejších her málokdy vytahují drápky, nemusíte se tolik bát podrápaných rukou a rozervaných hraček.

• Jednou z jejich nejbližších kočičích příbuzných je siamská kočka, oproti které je ale o něco klidnější a tišší.

• Jejich krásný vzhled je daný i polodlouhou srstí, která není příliš náročná na péči. Stačí jí občas vyčesat.

• Birma je osobnost každým coulem. Po bytě se běžně pohybuje se vztyčeným ocasem a při příchodu do místnosti o sobě dá náležitě vědět.

• I když jde v Čechách stále o méně známé plemeno, její chov se posupně rozšiřuje. I tak, pokud toužíte zaujmout méně obvyklým plemenem, s birmou nesáhnete vedle.

• Patří mezi dlouhověké kočky. Poměrně běžně se tyto kočky dožívají i 20 let.

Birma (10)

Důvody, proč si NEpořizovat birmu

• I když najdete ještě pár dalších dlouhosrstých plemen, přesto se i u této kočky můžete těšit na velké množství chlupů. I když péče o jejich srst není příliš náročná, je třeba počítat s větším množstvím chlupů po celém bytě.

• Jde o kočky, které je třeba unavit psychicky i fyzicky. Jinak se poměrně snadno začnou nudit, což se v jejich případě nejčastěji projevuje okusováním všeho, co jim přijde pod čumák. Nezřídka se pak stává, že kočky spolknou co nemají a nemine vás cesta na veterinu.

• Tyto kočky jsou velmi společenské a ocení přítomnost dalšího kočičího kamaráda. Většina chovatelů vám doporučí pořídit si tyto kočky rovnou dvě, jedna by totiž většinou psychicky strádala, a to především, pokud trávíte velké množství času mimo domov a nemáte možnost se jí více věnovat.

• Je třeba těmto kočkám hlídat příděl krmiva. Tyto kočky mají totiž sklony k tloustnutí.

• Kočka birma je vhodná především do bytu. Pro tyto kočky není vhodný celoroční pobyt venku. Mít možnost chodit ven na zahradu sice ocení, ale díky její povaze i typu kožíšku by celoročně venku opravdu být neměla.

• Pokud chcete chovnou kočku, může být birma poměrně oříškem. U tohoto kočičího plemene se velmi klade poměrně velký důraz například na souměrnost a správnou velikost znaků, například bílých ponožek. Vybrat tak vhodnou chovnou kočku a k ní vhodného partnera je poměrně náročné.

Birma (3)

Historie birmy

Přesná historie této kočičí rasy je poměrně nejasná. V genech má pravděpodobně siamky a angorské nebo perské kočky. Podle legend by měla pocházet přímo z Barmy, ale patrně pochází spíše z Francie. Ve Francii se prokazatelně toto plemeno objevuje v 20. letech minulého století.

Během 2. světové války mělo toto plemeno namále. Po válce se její chov podařilo obnovit, posléze se toto plemeno stalo poměrně populární, nejdříve ve Skandinávských zemích, později i ve zbytku Evropy. Od 60. let bylo plemeno uznáno v Anglii a později i v Americe, od té doby se účastní světových výstav.

Birma (9)

Povaha kočky birma

Tyto kočky jsou velmi oblíbené nejen díky jejich zajímavému a krásnému vzhledu, ale i kvůli jejich povaze. Jde o velmi milé a klidně kočky, které vás budou rády sledovat při jakékoliv činnosti. Jde o velmi přátelské kočky, které dobře vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti. Lidi má velmi ráda a dokonce málokdy i při divočejších hrách na člověka vytáhne drápky. Velmi dobře vychází birma i s dětmi, s kterými si i ráda hraje. Na společné hry s dětmi je sice dobré po očku dohlížet, především u menších dětí, ale většinou můžete být opravdu bez obav. Tyto kočky jsou i s těmi menšími dětmi velmi trpělivé. Birma je nejen půvabná, ale i velmi chytrá a tolerantní. A také opravdu společenská. Je tak vhodná do domácnosti, kde je často někdo doma, lidem bývá velmi ráda na blízku. Na druhou stranu se nevnucuje a vaši pozornost nevyžaduje 100 % času, stačí, že s ní trávíte čas v jedné domácnosti a občas si s ní pohrajete. Pokud po této kočce toužíte, ale nebýváte moc doma, pak je dobré této kočce pořídit kamarádku, jinak velmi trpí.

Birma (6)

Vzhled kočky birma

Kočka birma má krásné svalnaté, lehce protáhlé a pevné tělo. Má silnou lebku, na které na první pohled zaujmou zakulacené lícní kosti s širokou čelistí a pevnou bradou. Nos má toto plemeno středně dlouhé a čelo mírně vystouplé. Uši těchto koček jsou menší se zakulacenou špičkou. Mírně zaoblené tlapky jsou na kratších nohách. Jedním z výrazných znaků tohoto plemene koček jsou bílá chodidla („ponožky“) a to na předních i zadních tlapkách. Ponožky mohou být jedině čistě bílé. Ocásek je chundelatý a středně dlouhý. Váha birmy se v dospělosti pohybuje mezi 2,5-6 kg.

Birma (8)

Kočka birma v bodech

Velikost:

• 2,5-6 kg

Srst:

• Středně dlouhá, hustá

Zbarvení:

• Bílá se znaky

Birma (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu