Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

U hlodavců dejte pozor na osamělost, podestýlku a ventilaci

Chov křečků, morčat, domácích myšek, krys, potkanů, osmáků nebo pískomilů je velmi oblíbený, navzdory tomu, že se většina hlodavců nedožívá vysokého věku, a to rok až maximálně tři. Čím se řídit, pokud si nějakého takového mazlíčka toužíte pořídit? Primárně nepárujte různé druhy!

Jak-chovat-morce-a-krecka (1)

Každý potencionální chovatel hlodavce by měl vědět, že tihle drobní savci bývají aktivní především v noci, v pozdním odpoledni nebo časně ráno. Přes den obvykle spí. A jako každá zvířata potřebují odpovídající zázemí. Co všechno potřebují?

Vlastní obytný prostor

Jakákoli klec sloužící k chovu hlodavce musí být snadno čistitelná, stejně jako skleněné akvárium či box. Klec musí poskytovat dostatek místa (vlastně platí, že čím je větší, tím je to lepší), neboť zvídaví mazlíčci vyžadují prostor pro cvičení a zkoumání. Z vhodných materiálů si však hned vyškrtněte dřevo, které hlodavci rádi žvýkají a ničí. Ostatně, kdejaká myška nebo křeček patří mezi mistry úniku, na což je nutné brát zřetel. Nikdy je nenechávejte bez dozoru, jinak zničí nábytek, elektrické vodiče i jiné předměty domácnosti!

Jak-chovat-morce-a-krecka (7)

Zútulnění

Podestýlky patří mezí nejdůležitější část obydlí každého hlodavce. Mnoho lidí používá dřevěné hobliny, ačkoli nejsou ideální, neboť při konzumaci nebývají stravitelné a mohou vést k překážkám v zažívacím traktu. Zejména cedr je nejméně žádoucí dřevěnou podestýlkou dráždicí dýchací cesty. Nejlepší je drcený a recyklovaný papír.

Vyvarujte se pilin, kukuřičných klasů, písku nebo steliva pro kočky, protože tyto materiály mohou být pro plíce hlodavců prašné a dráždivé. Podestýlku vyberte takovou, která zachycuje pachy, váže na sebe amoniak z moči a snižuje tak riziko infekcí na minimum. Hlavní příčinou respiračních onemocnění u hlodavců je totiž špatná ventilace prostředí, která hromadění amoniaku nahrává!

Jak-chovat-morce-a-krecka (2)

Jak často měnit podestýlku?

Udržování klece v čistotě zabrání v rozvoji potíží s dýcháním. Nejméně jednou týdně odstraňte všechnu podestýlku a klec umyjte jemným roztokem mýdla. Použitou podestýlku zlikvidujte. Při prevenci respiračních infekcí je skutečně důležité dbát na hygienu - komplexně. Čistěte tedy i misky. Zvlášť ty potřebují každodenní očistu horkou vodou, stejně jako hračky. Ty hlodavci musí mít. Poskytují jim obohacení a psychologickou stimulaci.

Jak-chovat-morce-a-krecka (4)

Jen se tak pobavit a schovat

Oblíbené jsou trubky, bludiště či rotopedy, které poskytují hodiny a hodiny zábavy. Jelikož se hlodavci rádi zavrtávají, měli by mít v kleci i svůj úkryt. Kulaté, duté chýše z plastu lze zakoupit v obchodech se zvířaty, nicméně skvělou a levnější volbou jsou lepenkové krabice. Hlodavci, zejména morčata a činčily, bývají citliví na úpal. Je zásadní udržovat teplotu prostředí na 27 °C nebo nižší. Opět dobře větrejte! Kromě vhodných chovných podmínek si však dejte pozor i na sociální vazby. Máte-li pocit, že je váš domácí mazlíček osamělý, nejednejte unáhleně.

Jak-chovat-morce-a-krecka (3)

Krysa a myš spolu? Jen to ne!

Zatímco některé druhy hlodavců mohou být umístěny ve dvojicích nebo skupinách, existují určitá obecná pravidla. Počítejte s tím, že pokud je samec umístěn společně se samicí, dojde k páření. Nikdy do stejné klece nedávejte různé druhy (například krysu a myš). V případě, že váš hlodavec bydlí už nějakou dobu sám, raději k němu nového partnera nepřidávejte, pravděpodobně dojde ke střetu. Kupříkladu křečci se nejlépe chovají jednotlivě. Sexuálně dospělé samice jsou totiž agresivní jak vůči jiným samicím, tak i samcům.

Jak-chovat-morce-a-krecka (5)

Předcházejte zbytečným zranění

Co se týče morčat, tak ta mohou být chována společně, pokud jsou kastrována. Často však trvá několik dní, než si na sebe zvyknou a nastolí hierarchii. Samci myší je lepší chovat odděleně od samic. Nově shromážděné „mužské skupiny“ vstupující na zavedená území dříve umístěných samců si své teritorium pravděpodobně budou muset vydobýt. Na rozdíl od myší krysy takto nebojují a harmonicky žijí ve skupinách, naproti tomu u pískomila je věc trochu složitější.

Jedinci představení před pubertou mohou žít společně, tedy za předpokladu, že mají dostatek prostoru. Dospělý pískomil partnera nechce a nezřídka o svoje území bojuje až na smrt. Proto pokud toužíte mít monogamní pár, dopředu myslete na to, že se samec a samice musí seznámit před osmi týdny věku. Jestli si sednou, už by se pár neměl rozdělovat.

Jak-chovat-morce-a-krecka (8)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu