Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Čím krmit morče nebo králíka a co jim ubližuje

Čím krmit morče nebo králíčka? Co je vhodné pro jednoho, druhému škodí! Dopřejte svým chlupatým mazlíčkům jen to nejlepší a nedělejte zbytečné chyby!

Cim-krmit-kralika-nebo-morce (10)

Hlodavci (Rodentia) jsou zdaleka nejpočetnější řád z celé třídy savců. Vyjmenovat všechny jejich zástupce by skutečně bylo nadlouho, nicméně k neoblíbenějším druhům patří myšky, křečci a morčata následovaná králíky a zakrslými králíčci, kteří však nepatří mezi hlodavce, ale do řádu zajíců. Jelikož je však většina populace do této skupiny přiřazuje, ponechme tento omyl stranou a řešme to podstatné. Co domácí mazlíčci chovaní v klecích jedí?

Cim-krmit-kralika-nebo-morce (2)

Pestrost a čerstvost jako úkol číslo jedna

Všichni hlodavci musí být krmeni kvalitním krmivem, tedy nutričně vyváženým jídlem dostupným v obchodech se zvířaty. Mnoho veterinářů také doporučuje těmto malým savcům podávat seno a čerstvou zeleninu (mrkev, brokolice, kedlubna, květák, petržel, topinambur či třeba okurka), a to pro podporu žvýkání a opotřebení neustále rostoucích zubů. Ale jak často?

Osmák, krysa a ani morče nejsou psi, u kterých se doporučuje servírování stravy jednou až dvakrát denně. Hlodavci by měli mít čerstvou stravu k dispozici neustále a ideálně v tak těžké, keramické misce, která je odolná vůči vylití. Šetříte-li místem, kupte krmítka a připevněte je na boční stranu klece.

Cim-krmit-kralika-nebo-morce (4)

Stačí běžné krmivo?

Mnozí chovatelé zároveň nemají jasno v tom, jestli jejich domácí mazlíčci potřebují extra dávky vitaminů. Není to tak, domácí hlodavci nevyžadují žádné jiné vitaminy, než ty, které přijmou z kompletního granulovaného krmiva a pamlsků. Výjimkou jsou pouze morčátka, která neumí syntetizovat vitamin C. Jeho nedostatek pak vyvolává poruchy pohybového ústrojí, ztrátu chuti k jídlu a spontánní zlomeniny. Doporučený denní příjem tohoto vitaminu je 20 mg/kg. Po nemoci či v době březosti a kojení by morče mělo přijmout 60 mg/kg.

Řešením jsou speciální pelety s přídavkem céčka plus vitaminové kapky a tablety, které se u hlodavců starají i o zdravý vývoj kostry a tvorbu krásné husté srsti. Tabletu i kapky denně vkládejte do úst svého mazlíčka, nikoli do vody. V té se céčko rychle rozkládá a ztrácí svoji účinnost. K doplnění tohoto vitaminu lze nabízet i čerstvou zeleninu, například papriku. Předně však myslete na to, že pelechy starší než 90 dnů od data výroby již neplní svůj účel.

Cim-krmit-kralika-nebo-morce (1)

Malé svačinky. Na ty opatrně!

Tyčinky s ořechy, které chutnají nejen křečkům, by měly být pouhým doplňkovým krmivem, neboť jádra ořechů jsou velmi tučná. Obecně platí, že semínka, těstoviny, nesolený popcorn nebo celozrnný cracker tvoří méně než 5–10 % z celkové denní stravy. Vhodnější variantou je vždy dobře očištěná, nejlépe organická, zelenina a sem tam nějaké ovoce.

Hlodavci by měli jíst hlavně pelety (90 % stravy), zbytek tvoří právě malé svačinky a zelenina s ovocem (meloun, hrách, ředkvička, dýně, saláty, banány, jablka, hrušky, ale i bylinky, jako je třeba bazalka, jahodové listí, meduňka, hluchavka). Králíčci z řádu zajíců kromě králičích pelet ocení mladý ječmen a pšenici jako ideální zdroj čerstvého zeleného zvláště v zimním období.

Cim-krmit-kralika-nebo-morce (3)

Co králíci nesmí?

Do pěstění takové dobroty se klidně pusťte sami. Travička vyroste o několik centimetrů už během jednoho týdne. Na druhou stranu se zrovna u králíků vyvarujte bramborům, kukuřici, pórku, cibuli, česneku, bambusovým výhonkům, fazolím a houbám. Mnoho z toho neumí strávit a navíc hrozí anafylaktická reakce! A jak je to s pitným režimem?

Cim-krmit-kralika-nebo-morce (7)

Nepodávejte nic, co byste sami nevypili

24 hodin a 7 dní v týdnu.  Sladká voda je naprostou nezbytností. Denně se musí obměňovat. Ať už preferujete misky nebo pítka, pravidelně je kontrolujte a oplachujte. Trubičky se mohou ucpat potravinami a bývají zdrojem bakterií. Vaše myška i křeček si zároveň zaslouží dostávat hračky (okusovadla) z tvrdého dřeva, které jsou taktéž komerčně dostupné v obchodech se zvířaty. Hlodání je přirozenou potřebou těchto savců a zabraňuje nadměrnému růstu předních zubů (řezáků).  

Cim-krmit-kralika-nebo-morce (9)

Autor: Redakce Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu