Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Čím krmit morče nebo králíka a co jim ubližuje

Čím krmit morče nebo králíčka? Co je vhodné pro jednoho, druhému škodí! Dopřejte svým chlupatým mazlíčkům jen to nejlepší a nedělejte zbytečné chyby!

Obezni-morce

Hlodavci (Rodentia) jsou zdaleka nejpočetnější řád z celé třídy savců. Vyjmenovat všechny jejich zástupce by skutečně bylo nadlouho, nicméně k neoblíbenějším druhům patří myšky, křečci a morčata následovaná králíky a zakrslými králíčci, kteří však nepatří mezi hlodavce, ale do řádu zajíců. Jelikož je však většina populace do této skupiny přiřazuje, ponechme tento omyl stranou a řešme to podstatné. Co domácí mazlíčci chovaní v klecích jedí?

Pestrost a čerstvost jako úkol číslo jedna

Všichni hlodavci musí být krmeni kvalitním krmivem, tedy nutričně vyváženým jídlem dostupným v obchodech se zvířaty. Mnoho veterinářů také doporučuje těmto malým savcům podávat seno a čerstvou zeleninu (mrkev, brokolice, kedlubna, květák, petržel, topinambur či třeba okurka), a to pro podporu žvýkání a opotřebení neustále rostoucích zubů. Ale jak často?

Morce-s-mrkvi

Osmák, krysa a ani morče nejsou psi, u kterých se doporučuje servírování stravy jednou až dvakrát denně. Hlodavci by měli mít čerstvou stravu k dispozici neustále a ideálně v tak těžké, keramické misce, která je odolná vůči vylití. Šetříte-li místem, kupte krmítka a připevněte je na boční stranu klece.

Stačí běžné krmivo?

Mnozí chovatelé zároveň nemají jasno v tom, jestli jejich domácí mazlíčci potřebují extra dávky vitaminů. Není to tak, domácí hlodavci nevyžadují žádné jiné vitaminy, než ty, které přijmou z kompletního granulovaného krmiva a pamlsků. Výjimkou jsou pouze morčátka, která neumí syntetizovat vitamin C. Jeho nedostatek pak vyvolává poruchy pohybového ústrojí, ztrátu chuti k jídlu a spontánní zlomeniny. Doporučený denní příjem tohoto vitaminu je 20 mg/kg. Po nemoci či v době březosti a kojení by morče mělo přijmout 60 mg/kg.

Krecek-ji-zeleninu

Řešením jsou speciální pelety s přídavkem céčka plus vitaminové kapky a tablety, které se u hlodavců starají i o zdravý vývoj kostry a tvorbu krásné husté srsti. Tabletu i kapky denně vkládejte do úst svého mazlíčka, nikoli do vody. V té se céčko rychle rozkládá a ztrácí svoji účinnost. K doplnění tohoto vitaminu lze nabízet i čerstvou zeleninu, například papriku. Předně však myslete na to, že pelechy starší než 90 dnů od data výroby již neplní svůj účel.

Malé svačinky. Na ty opatrně!

Tyčinky s ořechy, které chutnají nejen křečkům, by měly být pouhým doplňkovým krmivem, neboť jádra ořechů jsou velmi tučná. Obecně platí, že semínka, těstoviny, nesolený popcorn nebo celozrnný cracker tvoří méně než 5–10 % z celkové denní stravy. Vhodnější variantou je vždy dobře očištěná, nejlépe organická, zelenina a sem tam nějaké ovoce.

Hlodavci by měli jíst hlavně pelety (90 % stravy), zbytek tvoří právě malé svačinky a zelenina s ovocem (meloun, hrách, ředkvička, dýně, saláty, banány, jablka, hrušky, ale i bylinky, jako je třeba bazalka, jahodové listí, meduňka, hluchavka). Králíčci z řádu zajíců kromě králičích pelet ocení mladý ječmen a pšenici jako ideální zdroj čerstvého zeleného zvláště v zimním období.

Jidlo-pro-kralika

Co králíci nesmí?

Do pěstění takové dobroty se klidně pusťte sami. Travička vyroste o několik centimetrů už během jednoho týdne. Na druhou stranu se zrovna u králíků vyvarujte bramborům, kukuřici, pórku, cibuli, česneku, bambusovým výhonkům, fazolím a houbám. Mnoho z toho neumí strávit a navíc hrozí anafylaktická reakce! A jak je to s pitným režimem?

Nepodávejte nic, co byste sami nevypili

24 hodin a 7 dní v týdnu.  Sladká voda je naprostou nezbytností. Denně se musí obměňovat. Ať už preferujete misky nebo pítka, pravidelně je kontrolujte a oplachujte. Trubičky se mohou ucpat potravinami a bývají zdrojem bakterií. Vaše myška i křeček si zároveň zaslouží dostávat hračky (okusovadla) z tvrdého dřeva, které jsou taktéž komerčně dostupné v obchodech se zvířaty. Hlodání je přirozenou potřebou těchto savců a zabraňuje nadměrnému růstu předních zubů (řezáků).  

Autor: Redakce Chlupáči.cz
Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení