Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Krmítko není popelnice. Čím tedy krmit ptáčky?

Stále více lidí instaluje na zimu venkovním ptáčkům krmítko, aby těmto malým zpěváčkům usnadnili přežití chladných měsíců. Někteří jim dokonce poskytují krmení po celý rok, což je vzhledem k tomu, jak rychle opeřencům ubývá přirozený životní prostor, skvělým rozhodnutím. Ovšem i při největší snaze může spousta z nás chybovat v tom, co do krmítka ptáčkům sype…

Co-davat-do-krmitka (1)

S krmítky se můžete setkat jak na venkovských zahradách, tak i mezi paneláky ve městech. Zima je pro ptáčky velmi náročným obdobím, a tak rádi přijmou nabízenou potravu, jež jim dodá tolik potřebnou energii. Ovšem ani v jiných ročních obdobích „příkrmem“ nepohrnou – jak ubývá zeleně a trávníky mají spíše anglický sestřih, než aby se podobaly loukám, kde mohou malí zpěváčci hodovat na semenech nejrůznějších trav, mají v některých lokalitách ptáci problémy sehnat potravu celoročně. Jenže i když to často myslíme dobře, náš úmysl pomoci ptáčkům se může obrátit proti nim. To když jim do krmítka nasypeme „dobroty“, jež jim nijak neprospějí, ale dokonce jim mohou i ublížit. Čím tedy krmit venkovní ptáčky?

Co-davat-do-krmitka (2)

Do krmítka vstup zakázán

Ačkoli by se mohlo zdát, že nejdůležitější je ptačí bříška zasytit, a to doslova čímkoli, podstatné je poskytnout jim všechny potřebné živiny a také dostatečnou energii. Co tedy do venkovního krmítka nepatří?

Obecně se dá říci, že byste měli zapomenout na jakékoli zbytky z kuchyně. Spousta lidí dává do krmítka například drobky ze starého pečiva, kousky vánočky či jiných sladkostí nebo dokonce nedojedenou večeři, třeba v podobě kusu knedlíku, párku či odkrojeného tlustého masa.

Co-davat-do-krmitka (4)

Bohužel, taková hostina může malé zpěváčky ohrozit na životě. Pamatujte, že byť i zanedbatelné množství soli, kterou obsahují prakticky všechny lidské pokrmy, je pro ptačí organismus smrtelným nebezpečím. Neprospívá jim ostatně ani cukr – možná jim dodá na chvíli energii, ale žádné další živiny. Zkrátka a dobře – krmítko není popelnice, zbytky z našich talířů do něj nepatří.

Co-davat-do-krmitka (3)

Co nasypat hladovým zobáčkům

Co tedy naopak do krmítka patří? Ideálně dobroty, na kterých by si ptáčci pochutnali sami, kdyby měli tu možnost. Ideální jsou nejrůznější směsi semen – nejenže poskytují paletu důležitých živin i dostatek energie, ale různorodá směs zajistí, že se na vaše krmítko slétnou nejrůznější druhy našich zpěváčků.

Směs si můžete umíchat sami – třeba ze slunečnicových semen, prosa, pšenice, ovsa, lněných či konopných semínek, řepky, máku, nadrcených vlašáků… Ovšem pokud se vám nechce jednotlivé složky pracně shánět, je ideální koupit směs přímo určenou pro venkovní ptáčky. Jen si vždy ohlídejte její kvalitu. Bohužel se občas stává, že se pro směsi nepoužívají ty nejlepší ingredience. Zkuste proto koupit směs v potravinářské kvalitě.

Jídelníček můžete ptáčkům ozvláštnit také nejrůznějšími sušenými bobulemi (hloh, bezinky, šípek, jeřabiny…), pro sýkorky zavěste na krmítko hovězí lůj (seženete jej u řezníka), kosům uděláte radost rozpůleným jablkem položeným pod krmítkem, případně kouskem mrkve.

Co-davat-do-krmitka (7)

Jdeme krmit labutě. Bez rohlíku!

Nejen o malé zpěváčky se přes zimu rádi staráme. Oblíbenou zábavou je chodit k řece či rybníku krmit labutě a kachny. Určitě jste už jako malí vždycky vyprosili doma nějaký starý rohlík nebo zbytek vánočky a vydali se potěšit vodní ptactvo. Bohužel, jejich zdraví jste výběrem dobrot příliš nepotěšili…

Ačkoli se labutě i kachny na pečivo radostně vrhají a bezpochyby jim zaplní hladová bříška, nemá pro ně jakoukoli výživovou hodnotu. A když je chodí krmit rohlíky a spol. polovina města, vede to u labutí nejen k trávicím problémům, ale také k výraznému nedostatku důležitých živin. To má za následek deformaci křídel a peří – pták nemůže létat, hůře hledá potravu a v konečném důsledku může předčasně uhynout.

Co-davat-do-krmitka (8)

Čím krmit labutě a ostatní opeřené obyvatele našich vodních hladin? Opět dobrotami co nejvíce blízkými jejich přirozené stravě. Přinést jim můžete například nejrůznější zrní (pšenice, oves, žito…), kukuřici nebo třeba rýži (a to i uvařenou). Vzhledem k tomu, že se jedná o vegetariány, budou mít radost z nakrájeného salátu, rozmrazeného hrášku, případně z odřezků a slupek od zeleniny, které byste jinak vyhodili.

Co-davat-do-krmitka (5)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu