Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Útok psa aneb On si chce jen hrát...

Psím mámám a tátům záleží na tom, aby byl jejich chlupatý miláček spokojený. Ale paradoxně se tak často nedívají na pejsky ve svém okolí. Ostatně možná i vy jste už při venčení zažili situaci, kdy k vašemu hafanovi běží psí obr, jehož majitel vás i přes vaše prosby o odvolání lakonicky informuje, že „on si chce přece jenom hrát“. Proč může být tato situace nebezpečná a proč vždy respektovat ostatní pejsky a přání jejich majitelů?

Utok-psa (8)

Psi jsou společenská zvířata, a tak je přirozené, že když na vycházce potkají jiného hafana, hned by se s ním nejraději dali „do řeči“ a strávili odpoledne společným skotačením. Ale pozor, neplatí to pro všechny. V mnoha případech tak musí zasáhnout majitel jednoho z chlupáčů, který nechce, aby se k jeho psovi jiný přibližoval. Ačkoli k tomu má své důvody, řada pejskařů se na něj dívá jako na hysterku, protože „si hafani přece chtějí jen hrát“. Jenže pozor! Pravděpodobně je pro chování majitele (a jeho pejska) některé z následujících vysvětlení.

Bojácný pejsek

Ano, psi jsou společenští. Ale nemusí to nutně platit pro všechny. Někteří štěkající chlupáči mohou být z různých důvodů bojácní, a tak rozběhnutý hafan, který k nim nadšeně míří, pro ně může znamenat hodně stresu.

Utok-psa (4)

Tak jako nepotkáte dva stejné lidi, tak i pejsci mohou v různých situacích reagovat jinak. Že je ten váš veselá kopa, co je s každým psem hned nejlepší kamarád, ještě neznamená, že je na tom Alík z vedlejšího domu stejně. Třeba je ještě vystrašený poté, co musel strávit nějaký čas v útulku, než ho jeho noví majitelé adoptovali, nebo má prostě špatnou zkušenost z minulosti,“ říká psí trenérka Martina Hájková ze Smooth Training. Čímž se dostáváme k druhému bodu...

Špatná zkušenost

Bohužel, ne všichni pejsci vědí, jak se chovat v přítomnosti ostatních chlupáčů. A najdou se i takoví, kteří mohou reagovat na ostatní agresivně. Případy o tom, jak jeden ze psů pokousal během venčení druhého, nejsou bohužel tak výjimečné, jak bychom si všichni přáli.

Utok-psa (9)

Napadení chlupáči si často nesou trauma i do budoucna a každý pes, který se k nim blíží, pro ně podvědomě znamená hrozbu. Vyžaduje hodně trpělivosti a laskavého výcviku, aby majitel vrátil svému pejskovu ztracenou sebedůvěru a nebojácnost,“ upozorňuje trenérka psů.

Nemocný hafan

Zatímco lidé, pokud jsou churaví, zůstávají v pohodlí domova a své postele, nemocní chlupáči mají situaci trochu ztíženou nutností venčení. A tak se může stát, že na procházce potkáte hafana po operaci nebo v aktivním průběhu nemoci. A v tom případě není právě žádoucí, aby se k němu řítil jiný pes s úmyslem „jen tak si pohrát“.

Utok-psa (7)

Pomiňme situaci, kdy je chlupáč infekční a může druhé psy nakazit. Častější jsou případy, kdy má pejsek klidový režim, protože má stehy po operaci nebo třeba podstupuje náročnou léčbu. Pak je nějaké skotačení tím posledním, co by měl dělat.

Psí stařeček

Ale hafan nemusí být jen nemocný nebo po operaci. Může prostě a jednoduše už patřit mezi psí seniory, kteří na divoké hry nemají nejen energii a fyzické síly, ale ani náladu. Prostě a jednoduše – hrát si nechtějí a nebudou. Navíc je třeba mít na paměti, že při divokých psích hrách (zvláště s větším a těžším hafanem) mohou velmi snadno přijít ke zranění. A něco takového si jistě nikdo nepřeje…

Utok-psa (5)

Nebezpečí z druhé strany

Chybou je také domnívat se, že když je váš pes hravý, společenský a vyjde s každým chlupáčem, musí to nutně platit i pro druhého pejska.

Někteří mohou řítícího se hafana vyhodnotit jako hrozbu, na kterou je třeba reagovat. A v takovém případě může dojít i k agresivnímu chování. Jde tedy o bezpečí vašeho pejska, který by si mohl z takového setkání odnést šrámy na těle i duši,“ uzavírá psí trenérka Martina Hájková.

Utok-psa (2)

Jistě by se našly i další důvody, proč je vždy důležité respektovat přání majitele psa, aby se k němu váš chlupáč nepřibližoval. Není za tím zlý úmysl. Ale výše popsané situace jsou zkrátka ty, při který ono oblíbené „ale on si chce jenom hrát“ není relevantním argumentem. Spokojeného pejska chceme všichni. Ať už máme společenského a hravého přítulu nebo štěkající netýkavku.

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu