Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Proč mě pes olizuje?

Sametová tlapka na tváři, vlhký jazyk, a ten nezaměnitelný pesí dech - většina majitelů psů se určitě setkala s tímto gestem lásky a náklonnosti. Ale proč pes olizuje člověka? Existuje několik důvodů, proč se pes rozhodne obdarovat nás tímto gestem, a tyto důvody mohou být zajímavé i užitečné pro pochopení našeho vztahu k těmto čtyřnohým přátelům.

Proc-me-pes-olizuje (5)

Chce s vámi mluvit

Pes se snaží komunikovat s námi a sdělit nám něco důležitého. Pro něj je jazyk velmi důležitým prostředkem komunikace a olizování je jedním z těchto prostředků. Mohou tím vyjádřit radost, vděčnost, potřebu nebo dokonce i úzkost.

Projevuje vám náklonnost

Pes nás může olizovat jako výraz náklonnosti a lásky. V této chvíli nás bere jako součást své smečky a snaží se nám ukázat, že nám důvěřuje a má nás rád. To může být i projev dominance a ochrany, kdy pes cítí povinnost chránit své lidi před nebezpečím.

Proc-me-pes-olizuje (1)

Vyhledává sůl a minerály

Psi mohou mít nedostatek soli nebo minerálů v těle, a proto se snaží olizovat naši kůži, protože obsahuje malé množství soli. To je obzvlášť pravděpodobné, pokud pes olizuje vaše ruce po cvičení nebo po jídle.

Učí se a socializuje

Psi se učí skrze čich a chuť. Když olizují svého majitele nebo jiné lidi, získávají informace o pachovém profilu a chuťových preferencích. Tímto způsobem se mohou také socializovat s novými lidmi a psy.

Proc-me-pes-olizuje (4)

Je ve stresu a má úzkost

Pokud pes čelí stresu nebo úzkosti, olizování může být jeho způsobem, jak se uklidnit. Olizováním se uvolňují endorfiny, které jim pomáhají zvládnout nepříjemné situace. Pokud pozorujete, že váš pes olizuje neobvykle často, měli byste to konzultovat s veterinářem, protože to může být známkou zdravotních problémů nebo chronické úzkosti.

Vyhledává pozornost

Pes si může uvědomit, že když nás olíže, dostane naši pozornost. Pokud si chce hrát, jíst nebo potřebuje něco od svého majitele, olizování může být způsobem, jak upoutat naši pozornost.

Je důležité si uvědomit, že olizování od psa může být normální a zdravý projev náklonnosti a komunikace. Nicméně pokud vás olizování obtěžuje nebo máte obavy ohledně zdraví svého psa, můžete se poradit s veterinářem nebo chovatelem psů, aby vám poskytli rady a doporučení pro řešení tohoto chování.

Celkově lze říci, že olizování od vašeho psa je obvykle projevem lásky, náklonnosti a snahy komunikovat s vámi. Je to jeden z mnoha způsobů, jak nám pes říká, že jsme pro něj důležití a že mu na nás záleží.

Proc-me-pes-olizuje (3)

Autor: Anička z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu