
Jak trénovat psa s pomocí shapingu
Shaping je jednou z forem pozitivního tréninku. Existuje několik variant pozitivního výcviku. Obecně platí, že je pes odměňován za správné chování formou pamlsku, hračkou nebo pohlazením a pochvalou. Pod pozitivní metody výcviku spadá i luring (navádění pamlskem), capturing (zachycení přirozeného chování) anebo shaping, tedy v doslovném překladu tzv. tvarování chování. Vysvětlíme si, co přesně shaping je a v čem se liší od dalších často používaných výcvikových metod. Jak shaping využít v praxi si ukážeme na povelech „sedni“ a „lehni“.
Co je shaping?
Shaping, neboli tvarování chování, je metoda výcviku, při které se pes učí po malých krocích, postupně a vlastním tempem dosáhnout požadovaného chování. V rámci shapingu je pes odměňován pamlsky nebo hračkou, a to při postupném přibližování se ke konkrétnímu povelu. Na rozdíl od jiných metod, kdy se pes do požadovaného cviku/pozice navádí například za pomoci vodítka, shaping využívá pouze psovu vlastní aktivitu a jím nabízené chování. Pes tak postupně přijde sám na to, co od něj člověk chce. Tato metoda tak bývá velmi efektivní pro lepší zafixování konkrétního cviku a zároveň ho do značné míry při výcviku vede k samostatnosti.
Jak se shaping liší od jiných metod výcviku?
Pozitivních metod výcviku je celá řada, některé se od sebe liší spíše v drobnostech, jiné pak v zásadnějších věcech. A jaké jsou konkrétní odlišnosti mezi shapingem a řadou dalších výcviků?
- Pes není do konkrétního povelu nucen, ale sám od sebe přichází na to, jak dosáhnout odměny. U řady dalších způsobů výcviku je pes k danému povelu nějakým způsobem naveden, ať již za pomoci vodítka, hračky či pamlsku nebo rukou.
- Shaping psovi nechává volnost při zkoušení různých variant chování. Jiné metody, například lurving, při kterém navádíme psa pamlskem, psa navádí přímo k cíli. U shapingu se pes postupně k danému cviku dostane ve velké míře sám od sebe.
- Metoda shapingu je vhodná především pro zvídavé extrovertní psy, kteří se do všeho hrnou po hlavě. U nich bývá tento způsob výcviku ideální i proto, že je poměrně rychlý – pes rád a rychle nabízí různorodé cviky a čeká, kdy dosáhne úspěchu. Pro méně průbojné a nesmělé psy nemusí jít o tu nejlepší metodu, ti totiž často upřednostňují, když je k danému cíli dovede psovod.
Jak za pomoci shapingu naučit psa „sedni“ a „lehni“
Jak shaping funguje v praxi si ukážeme na dvou nejběžnějších povelech, tedy „sedni“ a „lehni“. Stejný přístup pak můžete využít i u dalších povelů. Připravte si pamlsky nebo oblíbenou hračku a klikr, pokud ho pes zná. Jak psa naučit pracovat s klikrem si můžete přečíst v samostatném článku.
„Sedni“
- Zpočátku odměňujte u psa vše, co i jen trochu připomíná sednutí. Pokud pes třeba i jen přenese váhu dozadu nebo jen lehce pokrčí zadní nohy, klikněte a odměňte ho hračkou či psím pamlskem.
- Pes bude postupně nabízet pohyb, který je čím dál víc podobný sednutí, zvyšujte tak nároky na psa. Čím víc se pohyb podobá sednutí, tím spíš psa odměňte a postupně ignorujte pohyby, které se sednutí podobají vzdáleně.
- V momentě, kdy si pes sedá „předpisově“, odměňte ho a přidejte zvukový pokyn „sedni“. Zvukový pokyn samozřejmě může být jakýkoliv, jaký si zvolíte.
- Cvik opakujte pravidelně v různých prostředích. S výcvikem je vhodné začít někde na klidném místě, ať v klidu domácnosti, na zahradě nebo na klidném palouku. Pes by měl cvik zvládat nejen na jednom místě, kde pravidelně cvičíte, ale i v jiných místech, a i v rušném prostředí. Trénovat tak můžete i při procházce městem.
„Lehni“
- Povel „lehni“ se o trochu snadněji učí, pokud pes již umí „sedni“. Psa tedy nejprve naveďte do sedu.
- Psa pak odměňujte za jakýkoliv pohyb, který může vést k lehnutí, například pokud pes skloní hlavu, pohne předními tlapkami atd.
- Za pomoci klikání a odměňování motivujte psa, aby si lehal nejen „napůl“, ale celý.
- Jakmile si pes pravidelně lehá, přidejte hlasový pokyn „lehni“. Můžete samozřejmě zvolit jakýkoliv jiný hlasový povel pro tento cvik.
- Jako jakýkoliv jiný cvik začněte s tréninkem na klidném místě a psovi cvik postupně ztěžujte tím, že budete trénovat i na rušných místech.
Pro koho je shaping vhodný
Shaping je ideální volbou především pro aktivní a chytré psy, kteří rádi pracují samostatně. Tuto výcvikovou metodu ocení pak i majitelé, kteří chtějí budovat vztah založený na důvěře a komunikaci. Je ovšem třeba počítat s tím, že jde spíše o pomalejší metodu výcviku oproti jiným metodám, při kterých nějakým způsobem psa navedete do požadované pozice. Na druhou stranu pes si danou pozici zpravidla lépe zafixuje díky tomu, že si na ní přijde sám.
Shaping je skvělou metodou nejen pro základní poslušnost, ale i pro pokročilé triky a budování silného pouta mezi majitelem a psem. Pokud vás tento způsob výcviku zaujal, ale nejste si jistí konkrétním postupem, poraďte se zkušeným trenérem nebo se mrkněte na nějaké výukové video. Shaping patří mezi jednu z pozitivních metod výcviku. Jednotlivé výcvikové metody můžete mezi sebou různě kombinovat. Záleží, jakých cílů chcete se psem při výcviku dosáhnout a jaký způsob vám i vašemu psovi bude nejvíce vyhovovat.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com