Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Věci, které vám nesmí chybět než si pořídíte kočku

Zatímco dříve byly kočky převážně venkovní zvířata, jež přespávala na seně, lovila myši a vyhřívala se na sluníčku, dnes jsou mňoukající stvoření opečovávanými členy domácností, kteří spí v luxusních pelíškách, dostávají značkové pochoutky a slunce si užívají hlavně za oknem, když se rozvalují u ústředního topení.

Nez-si-poridite-kocku (8)

Zkrátka a dobře – z typicky venkovského stvoření se stal mazlíček, jenž s námi stále častěji obývá i panelákové byty a který má na povel prakticky celý chod domácnosti. A přestože je kočka nenáročným chlupáčem, vyplatí se byt na její příchod náležitě připravit. Co budete potřebovat a na co si dát pozor?

Uklízíme, schováváme

Říká se, že připravit byt na příchod zvířete je pomalu stejné jako upravit jej před příchodem dítěte. Minimálně co se zabezpečení týče. Platí to jak pro případy, kdy si pořizujete psa, tak i pro ty, kdy s vámi domácnost bude sdílet kočka. U ní je navíc třeba brát v úvahu, že na rozdíl od štěkajících mazlíčků dokáže vyskočit do úctyhodné výšky a dokáže se vejít prakticky kamkoli, zvláště přivedete-li ji do bytu jako několikadekové kotě.

Nez-si-poridite-kocku (9)

V první řadě tedy zabezpečte veškeré chemikálie – od čisticích prostředků až po léky. K takovýmto látkám by se kočka vůbec neměla dostat, většina z nich pro ni představuje smrtelné nebezpečí (i jediný spořádaný prášek na bolení hlavy může být fatální). Zrovna tak zkontrolujte, jak máte „nedobytný“ koš na odpadky. Ostatně nechávat kdekoli po bytě jakékoli zbytky jídla se vám s kočkou nemusí vyplatit – i ty nejvychovanější chlupáči občas podlehnou lákání neodolatelné vůně a vyskočí na stůl či kuchyňskou linku, aby ochutnali. V ohrožení je tak nejen vaše svačina, ale i jejich trávení (navíc některé lidské dobroty mohou poškodit kočičí zdraví).

Když odstraníte všechna přímá rizika pro kočičího obyvatele, zaměřte se i na rizika pro svůj majetek. Máte na poličce vystavený drahocenný čajový servis po babičce nebo křišťálové sklenice na víno? Pak je možná na čase uložit je na bezpečnější místo. Kočky totiž milují výšky, a tak se může stát, že poličku pojmou za své území, na kterém jim vaše cennosti budou jen překážet. Pokud nechcete riskovat, že budete ronit slzy nad střepy (a zároveň se vztekem na původce té pohromy bojovat s panikou, zda si o ně váš nevinně se tvářící mazlíček neporanil tlapky), schovejte rozbitné věci na místo, kde jim nehrozí újma.

Nez-si-poridite-kocku (2)

Kočka zahradníkem?

Pozornost věnujte také rostlinám, které máte doma v květináči. Kočky, ačkoli jsou čistokrevnými masožravci, mají jeden zlozvyk (tedy z našeho pohledu) – moc rády okusují vše, co vypěstujeme. Důvodem je snaha vyčistit si žaludek od chlupů, jež se jim v bříšku usazují při každodenní pečlivé jazykové hygieně. Aby chlupy nenatropily při trávení více škod, potřebují kočky něco zeleného, díky čemu budou moci části srsti snáze vyzvrátit nebo jim usnadní průchod trávicím traktem.

V přírodě kočky okusují trávu, pakliže ale bydlí v bytě, zaměří se na vaše pěstitelské pokusy. Což není jen špatná zpráva pro pokojové rostliny, ale i pro kočky. Řada běžných květin pěstovaných v květináčích je pro ně totiž jedovatá.

Nez-si-poridite-kocku (7)

Následující „pokojovky“ raději před příchodem mňoukajícího mazlíčka darujte přátelům nebo je umístěte někam, kde se k nim kočka nemá šanci dostat:

africká kopřiva, agáve, aloe, amarylis, áron, asparágus, azalka, begonie, brambořík, cesmína, čemeřice, diefenbachie, dračinec (dracena), filodendron, fíkovník šplhavý, fíkus gumovník, hyacint, chryzantéma, jmelí, kala, kapradí, klívie (řemenatka), konvalinka, kosatec, kosmatec, kroton, křín, libora, lilek ozdobný, mučenka, myrta, narcis, oleandr, oměj, orchidej, pelargonie, pryšec, prvosenka, ptačí zob, skalník, skočec, sleziník, krokus, tchýnin jazyk, tis, toulitka, trnová koruna, tulipán, užovník, vánoční hvězda, vánoční kaktus, vlčí bob, voskovka.

Svému chlupáčovi můžete situaci významně usnadnit, pokud mu pořídíte květináč s trávou – ať už koupíte v hobbymarketu trávu přímo určenou pro kočky nebo zasadíte do květníku například pšenici, oves či kus drnu klasické trávy, bude mít co okusovat a vaše opečovávané rostlinky nechá na pokoji.

Nez-si-poridite-kocku (1)

Pro společné kočkování

Ačkoli se může zdát, že kočka většinu dne prospí (což je také pravda), neznamená to, že není aktivním zvířátkem, které se v bytě může začít velmi rychle nudit (spousta znuděných, „nevyřáděných“ koček může mít problémy s chováním, za což samozřejmě nemohou – jsou to dokonalí malí lovci a potřebují dostatek vyžití). Domácnost tedy musíte vybavit kočičími hračkami. Pořiďte nejrůznější myšky, míčky, hračky na udičce a provázku… Ideálně volte ty z přírodních materiálů, aby byly pro chlupáče bezpečné. Na trhu najdete samozřejmě i nejrůznější interaktivní hračky nebo hlavolamy.

Nicméně i kdybyste nakoupili celý kamion hraček, nejdůležitější je pro vaši kočičku aktivní hra s vámi. Minimálně hodinu denně (u koťat i více, u koček-seniorek podle sil a zdravotního stavu) věnujte společnému „kočkování“. Nejenže chlupáče zabavíte a unavíte, ale navíc posílíte společné pouto.

Nez-si-poridite-kocku (5)

Od pelíšku po stelivo

Když už máte byt jako takový připravený, můžete se pustit do pořizování kočičí „výbavy“. Základem jsou samozřejmě misky na jídlo – na granule, konzervy či paštičky a také na vodu. Na trhu najdete mističky z umělé hmoty, nerezu, ale i keramiky. Při výběru nedejte jen na samotný design, ale také zohledněte praktičnost a náročnost na údržbu (minimálně misku na vodu či tu od mokrého krmiva budete mýt každodenně). Praktické je pořídit pod misky s krmením omyvatelnou podložku, ze které lehce setřete rozházené zbytky krmení.

Po dobrém obědě se mňoukající stvoření většinou ráda natáhnou – a i když většina z nich stejně nakonec skončí ve vaší posteli (navzdory prvotním předsevzetím, že vy kočku do ložnice nepustíte), vyplatí se investovat do pelíšku, aby měla kočička vlastní psací útočiště. Pelíšek volte s ohledem na velikost kočky a snažte se jej umístit do rohu místnosti nebo alespoň ke zdi, aby se chlupáč cítil při spánku v bezpečí (neboli měl krytá záda).

Naprostou nezbytností je pro kočky žijící v bytě kočičí toaleta (platí základní pravidlo, že na jednu kočku připadá minimálně jeden kočičí záchod). Ať už zvolíte krytou nebo ne, umístěte ji na klidné místo, kde bude mít mazlíček dostatek soukromí. Další položkou na seznamu je stelivo – vybírat můžete z přírodního (žhavou novinkou je stelivo z tofu, jež je čistě přírodní, skvěle hrudkuje a pohlcuje pachy), silikonového nebo betonitového. Pro snazší čištění toalety pak nezapomeňte na praktickou lopatičku.

Nez-si-poridite-kocku (13)

Když vytáhne drápky

A ještě na jednu důležitou část vybavení nezapomeňte. Na pořádné škrabadlo (či škrabadla). Kočky mají přirozenou potřebu brousit si drápky, a pokud jim k tomu neposkytnete vhodný nástroj, odnese to váš nábytek. Ideální je instalovat škrabadlo do každé místnosti, abyste měli jistotu, že vaše pohovka, postel nebo dřevěný stůl nedojdou k úhoně.

Od věci není ani pořádný kočičí strom, tedy škrabadlo a odpočívadlo v jednom. Nejenže je takovým „multifunkčním centrem“, kde si vrnící mazlíček může obrousit drápky nebo si dát odpoledního šlofíka, ale navíc uspokojí přirozenou kočičí potřebu šplhat a zálibu v pozorování světa z výšky.

Nez-si-poridite-kocku (12)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu