Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Proč nechat vykastrovat kočku i kocoura

Pořídili jste si koťátko a přemýšlíte, zda má cenu nechat jej v budoucnu kastrovat, i když nikdy nebude mít přístup ven? Dumáte nad tím, zda je nutné provést kastraci u kocoura, u kterého nehrozí, že vám domů přivede své početné potomstvo? V následujícím článku se přesvědčíte, že kastrovat má cenu každého mňoukajícího chlupáče.

Proc-dat-vykastrovat-kocku (1)

V čem spočívají největší výhody kastrace? Ta hlavní napadne každého – když necháte kočičku nebo kocourka vykastrovat, nepřispějete k přeplněným útulkům plným vyhozených a nechtěných koťátek. Ovšem tento v celku rutinní zákrok má i další přínosy. Jak pro šťastný život váš, tak i pro spokojený život vašeho vrnícího mazlíčka.

Stejně žije v bytě, tak co…

Možná si říkáte, že nechat kastrovat zvířátko, které celý svůj život prožije ve zdech bytu nebo domu, není nutné, protože nemá šanci jakkoli přispět k rozšiřování kočičí populace. Jistě, z tohoto pohledu se může zdát operace zbytečná, ale opak je pravdou.

Začněme bytovými kocoury. I když jsou ve vašich očích roztomilí mazlíci, co si pochutnávají na značkových granulkách a s přehledem okupují nejměkčí peřinky, co máte, pořád mají velmi silné instinkty. A především ty teritoriální mohou znamenat problém. Jakmile totiž kocourek pohlavně dospěje, bude mít potřebu své obydlí (tedy teritorium) řádně označit. Jak? Kromě roztomilého otírání se o předměty (a ostatní členy domácnosti) volí mnohem méně příjemná způsob – značkování rozstřikováním moči.

Proc-dat-vykastrovat-kocku (8)

A věřte, že její pach je velmi dominantní. Zbavit se ho je téměř nemožné (například na oblečení může být patrný i po vyprání), a pokud vám kocour označkuje například závěsy, pohovku nebo koberec, budou vaši hosté po příchodu k vám do bytu krčit nosy ještě dlouhé týdny. Navíc jak kocour se značkováním začne, už nepřestane. Tedy pokud jej nedáte kastrovat.

Jak jsou na tom bytové kočičky? U nich sice značkování močí příliš nehrozí (nicméně jsou zaznamenané případy, kdy se mňoukající slečna rozhodla tuhle nevábnou metodu využít), ale v případě, že kočku nenecháte kastrovat, budete se muset připravit na nepříjemná období mrouskání. Co to v praxi znamená? Že vás ve dne v noci bude „oblažovat“ velmi hlasitým mňoukáním (a jinými zvuky, jež se za mňoukání snad ani považovat nedají). Pokud máte sousedy, nebude praskat hlava jenom vám, ale i jim. Kromě toho se stává, že kočičky přestávají během mrouskání jíst, hubnou, mají problémy se srstí a jsou velmi náladové. Řešení? Ano, kastrace.

Proc-dat-vykastrovat-kocku (11)

Jen ať si užije!

Je zajímavé, kolik lidí si – navzdory osvětě veterinářů a jiných odborníků na kočky – stále myslí, že kočička i kocourek by si před kastrací měli pořádně užít. Tedy že kočičí dáma by měla mít aspoň jednou koťata a kočičí gentleman obšťastnit co nejvíce slečen. Je to ale nesmysl. Z hlediska zdraví nemá březost ani „užívání si“ žádný pozitivní přínos.

Naopak, u kocourků, kteří mají přístup ven, může znamenat zvýšené riziko úrazu (nebo dokonce úmrtí). Nekastrovaní kocouři spolu při dobývání nových teritorií a snaze získat srdce (respektive jiný orgán) své vyvolené kočičky bojují. A rozhodně to nejsou bitky jen na oko. Když vezmete v úvahu, jak ostrými zuby a drápy je příroda vybavila, je pravděpodobnost prolité krve velmi vysoká. Navíc se nekastrovaní kocouři (i kočky) toulají, čímž se vystavují vážnému riziku, že je srazí auto, omylem je někde někdo zavře nebo zabije (ano, i dnes jsou to bohužel běžné případy).

Proc-dat-vykastrovat-kocku (4)

Jde především o zdraví

Kromě toho, že se nekastrovaní chlupáči častěji dožívají nižšího věku než jejich vykastrovaní kolegové v důsledku poranění či nehod, hrozí – zejména kočkám – také vyšší riziko závažných onemocnění. Kočičky, které zákrok nepodstoupily, se častěji potýkají se zánětem dělohy, ale také s nádorovými chorobami, především rakovinou mléčné žlázy. Právě kastrace může těmto onemocněním předcházet.

Ostatně vezmeme-li v úvahu, že kočička může mít mladé dvakrát do roka, přičemž porodit může až 10 koťat, je jasné, že to pro její tělo představuje nemalou zátěž. I když se jedná o přirozený proces, neustálé kojení nebo pečování o koťátka je poměrně vyčerpávající. Nehledě na to, že i při porodu může dojít ke komplikacím.

Proc-dat-vykastrovat-kocku (6)

Kdy vyrazit na veterinu

Pokud jste si pořídili nekastrovanou dospělou kočku nebo kocoura, pak příliš nezáleží na věku – nechejte je kastrovat při nejbližší příležitosti po poradě s veterinářem. Pokud máte doma koťátko, pak se sice vyplatí operaci zbytečně neodkládat, ale je nutné vyčkat, dokud pohlavně nedospěje.

U koček se doporučuje zákrok naplánovat ještě dříve, než se u ní objeví první období mrouskání. Vzhledem k tomu, že k němu dochází okolo 6 měsíců věku kočičí slečny, zvažte kastraci přibližně mezi 5. a 6. měsícem.

Co se kocourků týče, i tady je třeba počkat, až budou pohlavně dospělí. K tomu dochází také okolo 6. měsíce života, přibližně od 7. měsíce začínají kočičí pánové značkovat. Mimochodem, pokud budete kastraci odkládat, hrozí, že váš miláček bude ve značkování pokračovat i po operaci. Ačkoli jsou takové případy vzácné, stát se mohou.

Někdy se v názoru, kdy přesně nechat kočku či kocoura kastrovat, liší i samotní veterináři. Vždy se proto poraďte s tím svým, kdy bude nejlepší vašeho miláčka zákroku podrobit.

Proc-dat-vykastrovat-kocku (3)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu