Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Sphynx je milovaný i nenáviděný kočičí naháč

Pro jedny láska na celý život, pro jiné záhadný a téměř strašidelně vypadající tvor. Kočičí naháči rozhodně nenechají nikoho chladným. Donský sphynx patří mezi nová plemena, přesto si ihned našel řada obdivovatelů.

Kocici-plemeno-sphynx (2)

Málokoho překvapí, že mezi nadšené chovatele těchto koček patří především lidé trpící alergiemi na zvířecí srst. Milovníci tohoto plemene ho obdivují i díky přátelské a zvídavé povaze, díky které jedinci tohoto unikátního plemene vychází dobře nejen s lidmi, ale i s dalšími zvířecími obyvateli domácnosti.

Důvody, proč si pořídit donského sphynxe

 • Díky absenci srsti je perfektním kočičím parťákem pro lidi trpící alergií na zvířecí srst.
 • Milují kontakt s člověkem, rádi se mazlí a nosí.
 • Jsou velmi inteligentní, lze je poměrně snadno cvičit.
 • Bez potíží vyjdou s dalšími zvířecími členy domácnosti – jak se psy, tak s kočkami.
 • Jsou vhodní do rodin s trochu většími dětmi, se kterými ochotně vymýšlí různé skopičiny.
 • Jsou vhodní především do bytu. Stačí jim vhodně umístěná polička nebo škrabadlo u okna, aby mohli pozorovat okolní dění. Chodit ven je pro sfinxe nicméně poněkud nevhodné. Většina z nich postrádá mnoho instinktů nutných k přežití venku. Také jejich vzhled k častému pobytu venku není vhodný.

Kocici-plemeno-sphynx (12)

Důvody, proč si NEpořizovat donského sphynxe

 • Je třeba se pravidelně věnovat čištění jejich uší, trpí totiž na vyšší tvorbu ušního mazu.
 • Sfinxe je třeba pravidelně koupat kvalitním šamponem určeným pro tento typ kočky.
 • Kvůli absenci srsti jim nefunguje termoregulace těla jako kočkám se srstí. Je třeba dbát na správnou teplotu domácnosti, aby kočka neprochladla nebo se nepřehřála.
 • Pokud kočku občas pouštíte na zahradu nebo s ní chodíte na procházku na vodítku, v letních měsících, je třeba jí namazat opalovacím krémem. Pokud chcete kočku, která se bude pohybovat většinu času venku, sáhněte po jiném kočičím plemeni.
 • Špatně snáší samotu. Je tak vhodná do domácnosti, kde je větší část dne někdo doma. Pokud jste více zaneprázdnění a po této kočce opravdu toužíte, pořiďte jí rovnou i parťáka.

Kocici-plemeno-sphynx (6)

Historie sphynx

Naháči nejsou mezi kočkami ani psy žádnou novinkou. Již Aztékové chovali bezsrsté kočky i psy. Donské sphinx mají nicméně historii o nějaký ten pátek kratší. Historie tohoto unikátního plemene je datována do roku 1986, kdy Elena Kovaljova na ulici našla malé kotě želvovinové barvy, které se rozhodla si nechat. Kočička dostala jméno Varvara. Když kočka trochu povyrostla, začala jí vypadávat srst, a to bez zjevné příčiny, zkrátka nebyl prokázán žádný zdravotní problém. V roce 1990 se této kočičce narodila první tři koťátka. Jedno z těchto koťátek, kočička jménem Čita, se stala oficiální zakladatelkou plemene donský sphynx.

Za pomoci genetických testů se zjistilo, že bezsrstý gen Varvary je dominantní a dědí ho všichni potomci. Tedy i navzdory tomu, že otcem prvních koťátek byl krátkosrstý modro-šedý kocour s bílou náprsenkou. Již v roce 1992 vznikl první experimentální standard plemene a o rok později bylo poprvé prezentováno na výstavě. Roku 1997 vznikl první oficiální standard plemene a o rok později bylo toto unikátní plemeno oficiálně uznáno na konferenci WCF.

Kocici-plemeno-sphynx (5)

Povaha sphynx

Kočky tohoto plemene jsou aktivní, zvědavé a přátelské. Milují lidi a lidskou společnost a nedělá jim dobře samota. Velice rády se chovají a mazlí. Pokud se rozhodnete pro pořízení tohoto plemene, je třeba počítat s tím, že se kočce budete muset oproti jiným kočkám poměrně hodně věnovat. Pokud víte, že nebudete nové kočičí přítelkyni moc dělat společnost, zvažte pořízení jiného plemene nebo pořiďte rovnou kočičky dvě, aby jim nebylo smutno. Při vašem příchodu domů budou mít upřímnou radost. Zvědavě a nadšeně přijdou prozkoumat i každou návštěvu, o které budou přesvědčeny, že jde za nimi, nikoliv za člověkem, který s nimi sdílí domácnost.

Sphynx jsou nejen společenské a přátelské, ale i hravé a inteligentní. Sphynx proto od vás čeká i pravidelnou dávku zábavy, ideálně ve formě hry nebo výcviku. Mimo jiné jsou sphinx i velice ukecaní a urputní tvorové, kteří okomentují pomalu každý váš krok. Navíc se dokážou i urazit, pokud nesplníte každé jejich přání. Jako mnoho jiných koček rády sledují, co se kolem nich děje. Možnost uvelebit se u okna a sledovat dění z ulice je samozřejmostí. Ocení i možnost sledovat každý váš pohyb a každou činnost, které se věnujete. Pokud nemají nainstalované šikovně postavené škrabadlo nebo poličku, z které by měly výhled do celé místnosti, pomůžou si tím, že si vám sednou na rameno. Spinx prostě neunikne vůbec nic.

Kocici-plemeno-sphynx (11)

Vzhled sphynx

Donské sphinx má středně velké tělo, které je osvalené a pružné. Oválné tlapky disponují dlouhými prsty s tzv. plovacími blánami. Přední nohy jsou o něco kratší než zadní. Většina sphinx má svraštělé čelo, velké uši a oči. Často si povšimnete i dlouhých špičáků, které vykukují pod horním rtem. Pokud jste se ještě s naháčem v kočičí říši osobně nesetkali, první pohlazení může působit poněkud zvláštně.

Kůže sphynx je nicméně na dotek velmi příjemná a teplá. Občas se narodí koťata lehce osrstěná, to během dospívání koťat postupně vymizí. Jsou povolené všechny barevné varianty. Sice vám u sphinx odpadá nutnost pravidelného vyčesávání a můžete si užít luxusu pobytu s kočkou v bytu bez chlupů, ale zároveň vás čeká péče o kůži kočičích fešáků. Tyto kočky je třeba pravidelně koupat s kvalitním šamponem.

Kocici-plemeno-sphynx (3)

Sphynx v bodech

Velikost:

 • 4-7 kg

Srst:

 • Občas se narodí lehce osrstěné kotě, chmýří časem opadá. Kočky v dospělosti jsou bez srsti.

Zbarvení:

 • Přípustné jsou všechny barevné varianty.

Kocici-plemeno-sphynx (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu