Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Britka aneb Britská krátkosrstá kočka miluje průzkumy

Britská kočka je mohutnou kočkou v mnoha barevných variantách s klidnou a přátelskou povahou. Britka je příjemným a populárním společníkem mnoha domácností. 

Kocici-plemena-britska-kocka (8)

Jde o kočku, která vás upřímně ráda uvidí po návratu domů, vždycky vás přijde přivítat. Z nošení v náručí nebývá nadšená, ale ráda se při sledování televize nebo četbě uvelebí ve vaší blízkosti a vyžádá si pohlazení. Ocení - ale nevyžaduje - možnost chodit ven. U britské kočky nehrozí několikadenní toulání, preferuje kratší průzkumné výpravy po nejbližším okolí a záhy se spokojeně vrací domů.

Historie britské kočky

Britské krátkosrsté kočky začaly být šlechtěny během 19. století v Anglii. Do šlechtění tohoto populárního plemene se pustil Harrison Weir, zakladatel kočičích výstav. Dnes jde o mohutné kočky, což jim do vínku dali jejich předci s kompaktní a podsaditou stavbou těla a krátkou srstí. Tyto kočky byly kříženy s perskými kočkami, aby bylo dosaženo mohutné stavby těla.

Kocici-plemena-britska-kocka (4)

Dnes existuje mnoho barevných variant britek, první britské kočky byly chovány pouze v modré variantě – což je i dnes jedna z nejpopulárnějších barevných variant této kočičí rasy.

Povaha britské kočky

O tom, že jsou kočky osobnosti, pochybuje patrně málokdo. Britské kočky mají nicméně vyrovnanou, klidnou a přátelskou povahu, což je jedním z důvodů jejich velké obliby. Koťata a mladé kočky jsou velmi aktivní, ale čím jsou starší, stávají se z britek vyrovnané a především klidné společnice. Mezi čtvrtým a šestým rokem dojde u mnoha britek k razantnímu zklidnění.

Kocici-plemena-britska-kocka (1)

Jako mnoho jiných koček mají i ty britské svou hlavu a mají rády svůj prostor. Toto plemeno nemá ve zvyku lehávat lidem v klíně nebo se nechat nosit, přesto bývají kontaktní a přijdou si pro pohlazení. Ocení interakci s člověkem i v podobě hry, ale dokážou se zabavit i samy. Poměrně dobře vychází i s dalšími domácími zvířaty. Snadno si zvyknou na byt i na baráček se zahradou s možností chodit ven. Pokud je jim přístup ven umožněn, drží se vlastní zahrady a nejbližšího okolí a jen výjimečně mizí na několik dní v kuse.

Vzhled britské kočky

Britské krátkosrsté kočky patří mezi středně velké až velké kočky s podsaditou stavbou těla a širším hrudníkem. Váha těchto krásných a majestátních koček se pohybuje nejčastěji mezi 4 a 9 kg. Srst je většinou krátká a hustá. Díky křížení s perskou dlouhosrstou kočkou se čas od času objeví i dlouhosrsté britky. Modré zbarvení je u tohoto plemene nejčastější a nejoblíbenější. V současnosti je ovšem povoleno až 200 barevných variant.

Kocici-plemena-britska-kocka (7)

Hlava britských koček je masivní a kulatá na silném krátkém krku. Oči jsou velké, kulaté a nos široký, krátký a rovný. Uši jsou drobné, krátké a posazené široko od sebe. Mohutné a dobře osvalené tělo disponuje krátkýma a silnýma nohama. Ocas je spíše kratší a silnější se zakulacenou špičkou. Dospělí kocouři bývají výrazně větší než jejich kočičí společnice.

Britská kočka v bodech

Velikost:

• 4-9 kg

Srst:

• Srst je krátká a hustá.

Zbarvení:

• Nejběžnější bývá modrá, ale existuje až 200 barevných variant.

Kocici-plemena-britska-kocka (2)

 

Autor: Redakce Chlupáči.cz
Foto: Canva

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení