Koně čtou naše emoce a umí nás prokouknout

Koně rozumějí lidským emocím a dokážou na ně ve zlomku vteřiny reagovat.

Vědí to dobře chovatelé těchto lichokopytníků, vědce z Japonska ale zajímalo, z čeho tato zvířata lidské emoce „čtou“. A je to z kombinace tónu hlasu a výrazu tváře. Oba faktory izolovaně nestačí, takže když se člověk tváří naštvaně, ale hovoří radostně, kůň má trochu problém se v tom vyznat.

Japonský tým použil metodu, kterou se testuje chápání u nemluvňat. Překládali koním obrázky s různými výrazy tváře a k tomu jim pouštěli nahrávky lidských hlasů různých emocí. V některých případech obraz a hlas korespondovaly, v jiných si ale odporovaly. V případě shody koně reagovali patřičně na emoci dvakrát rychleji.

„Náš výzkum by mohl přispět k chápání toho, jak lidé a jejich domácí zvířata vysílají a přijímají emoční signály k prohloubení vzájemného vztahu, což by nám mohlo pomoci vytvořit lepší vztahy, které podpoří lepší životní podmínky zvířat,“ věří autor výzkumu doktor Ajaka Takimoto z Hokkaidské univerzity.

Vědci z Anglie před lety popsali široký repertoár výrazů tváře koní, kteří mimické svaly a pohyb ušima používají k vyjadřování různých emocí podobně jako člověk.